K U L T U R A

Festiwal mniejszości w Szreniawie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie - festyn (3)  Foto: Muzeum w Szreniawie / facebook

W najbliższy weekend w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie należeć będzie do mniejszości. Organizatorzy zapraszają na festiwal prezentujący kulturę różnych narodów zamieszkujących Polskę. Będą muzyczne występy, atrakcje dla dzieci i kulinarne degustacje.

Tegoroczny festiwal ma szczególny charakter, ponieważ jest podsumowaniem dotychczasowego, trwającego 12 lat popularyzatorskiego cyklu imprez i wystaw poświęconych historii oraz kulturze mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Imprezie towarzyszy wystawa tematyczna.

Wydarzenie poświęcone będzie przede wszystkim mniejszościom, które dotychczas gościły w Muzeum w Szreniawie: Romom, Żydom, Łemkom, Litwinom, Tatarom, Białorusinom, Ukraińcom, Czechom, Niemcom, Rosjanom, Słowakom, Ormianom oraz Karaimom.

Naszym celem jest ukazanie odrębności kulturowych, ale także podobieństw oraz wspólnego bogactwa kulturowego, powstałego na zasadzie obustronnej wymiany doświadczeń i tradycji wielu pokoleń. Jest to szczególnie ważny wątek w obliczu współczesnych wydarzeń – informuje Mariusz Gąszczołowski z działu promocji Muzeum.

Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią, kulturą i osiągnięciami każdej z prezentowanych na stoiskach muzealnych mniejszości. Będzie można zobaczyć stare przedmioty związane z ich życiem, pracą i twórczością. Impreza z racji swojego wielokulturowego charakteru to szczególna okazja do spotkań i nawiązywania nowych znajomości pomiędzy przedstawicielami poszczególnych mniejszości.

Szczególne atrakcje przygotowano dla najmłodszych, będzie można m.in. wykonać tradycyjne ukraińskie lalki „motanki”, pomalować rosyjską „matrioszkę”, poznać wschodniosłowiańskie pismo cyrylicę, stworzyć zakładki do książek z ormiańskim wzorem mczy spotkać się z bohaterami czeskich bajek.

Impreza będzie też okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków kuchni mniejszościowych oraz różnych gatunków piwa. Miłośnicy kulinariów będą mogli skosztować potraw kuchni żydowskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, litewskiej, niemieckiej i czeskiej. Tradycyjnie też na uczestników imprezy będą czekały stanowiska handlowe z oryginalnymi pamiątkami, pochodzącymi nie tylko z Polski.

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce – 25 czerwca w godzinach 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

W programie imprezy znajdą się muzyczne występy:

• SHALOM KLEZMER BAND – żydowski zespół z repertuarem instrumentalnych utworów klezmerskich oraz pieśni śpiewanych w języku hebrajskim i polskim, przeplatanych dużą dawką humoru
• ORLOVMUSIC – duet artystów z Ukrainy z ludowymi pieśniami ukraińskimi i rosyjskimi
• Ilona Mykolaishyn – ukraińska solistka wykonująca tzw. „śpiew biały”
• WAL-NAK – taneczny zespół folklorystyczny prezentujący ludowe tańce niemieckie
• DOSTŁAR – taneczny karaimski zespół folklorystyczny
• LEMKO TOWER – łemkowski zespół folkowy
• ROMANE CHAVE – zespół romski
• Na zakończenie niecodzienny stylistycznie koncert folk-rockowego zespołu TUHAJ-BEJ.

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolska Izba Produktu Regionalnego, Muzeum w Szreniawie / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz