K U L T U R A

Najlepsze książki o Poznaniu!

Nagroda  Łukaszewicza  Foto: Biblioteka Raczyńskich

Znani są laureaci Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, upamiętniającej dyrektora Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852 i twórcy pierwszej monografii Poznania. Przyznawana jest autorom najlepszych publikacji związanych ze stolicą Wielkopolski.

W tym roku jury wyróżniło: Pawła Kowala, autora książki Abakanowicz. Trauma i sława, Zofię Leitgeber i Katarzynę Stelmachowską, autorki książki Poznańskie Winiary 1939-1945. Losy winiarczyków oraz Małgorzatę Wryk, autorkę książki Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia.

W związku z zawieszeniem organizowania konkursu w latach 2022-2023 jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną dla publikacji wydanej w latach 2021-2022. Nagroda została przyznana Przemysławowi Matusikowi za czterotomową publikację Historia Poznania (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań).

Jury ponadto postanowiło przyznać honorowe wyróżnienie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu za wydawnictwa – katalogi wystaw.

Kapituła konkursu składa się z przedstawicieli poznańskiego środowiska kultury i nauki, a oceniając publikację bierze pod uwagę jej stronę merytoryczną, językową, redakcyjną i edytorską. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Poznaniem, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o mieście.

Użyte w artykule zdjęcia: Biblioteka Raczyńskich

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz