K U L T U R A

Félix Lajkó Trio na Festiwalu Ethno Port w Poznaniu

Félix Lajkó Trio  Foto: materiały prasowe

9 czerwca w Poznaniu zagra węgierski zespół Félix Lajkó Trio. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Ethno Port, skupiającego muzyków grających tzw. world music, czyli gatunek łączący rozmaite style muzyczne wykorzystujące etniczne elementy. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 18:30 i wpisuje się w obchody Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Felix Lajko to wszechstronny i za razem bezkompromisowy artysta. Ten węgierski wirtuoz skrzypiec i cytry oraz kompozytor i aktor porusza się w rozmaitych konwencjach, od muzyki tradycyjnej i filmowej po jazz, zachowując przy tym swój styl i świeżość wyrazu. Po niedawnej współpracy z pianistą Jánosem Balázsem oraz eksperymentach z muzyką symfoniczną, Lajko powrócił do korzeni, wydając album pt. „Most Jöttem” („Teraz Przyszedłem”, 2016). Znajdujemy na nim pieśni i muzykę taneczną wyraźnie inspirowane tradycyjną kulturą Wojwodiny, krainy w północnej Serbii, gdzie skrzypek urodził się i wychował. Tam też chłonął tradycje muzyczne wielu grup etnicznych i religijnych zamieszkujących ten region, m. in. Romów, Rumunów i Węgrów. Lajko przyznaje, że patrzy na muzykę nie przez pryzmat stylów i gatunków, a raczej możliwości, które daje mu instrument.

W skład zespołu wchodzą Félix Lajkó (skrzypce, cytra), Antal Brasnyó (altówka) oraz Gergő Csobán (kontrabas).

Festiwal Ethno Port to święto muzyki, które odbywa się co roku w Poznaniu już od 2008 roku. Celem organizatorów jest zrzeszenie artystów grających world music, czyli łączących zróżnicowany wachlarz muzycznych stylów wykorzystujących etniczne komponenty. Ideą przyświecającą festiwalowi już od początku jest wiara organizatorów w to, że muzyka będąc językiem uniwersalnym może łączyć ludzi, ponieważ jest ponad wszelkimi ograniczeniami czy ideologiami.

Koncert odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18:30 na Festiwalu Ethno Port w Poznaniu. Wydarzenie to odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz