Aglomeracja

Ewakuacja pensjonariuszy kaliskiego DPS zakończona

Ewakuacja pensjonariuszy kaliskiego DPS zakończona  Foto: Terytorialsi

Zakończyła się ewakuacja pensjonariuszy kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Do szpitala zakaźnego w Poznaniu przetransportowano 28 osób zakażonych koronawirusem.

W kaliskim DPS wykryto łącznie 47 przypadków koronawirusa wśród pensjonariuszy i pracowników. Dotychczas 160 pensjonariuszami zajmowało się 30 osób personelu. DPS jest zamknięty od tygodnia, a w czwartek sanepid przedłużył kwarantannę do 30 kwietnia.

Ewakuację prowadzili żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT, 2 Wojskowego Szpitala Polowego, 6 batalionu chemicznego SP ze Śremu, ŻW, Policja i strażacy. Decyzję o ewakuacji podjął wojewoda wielkopolski.

Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

W kaliskiej placówce obecnie przebywa 163 mieszkańców, 8 podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym 4 z nich jest zakażonych koronawirusem. Na miejscu personelowi pomagają żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chorymi opiekują się również siostry zakonne.

Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie na prośbę wojewody mają zapytać członków Izb o gotowość wsparcia personelu działających w naszym województwie Domów Pomocy Społecznej.

Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki – dodaje wojewoda – kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją.

Użyte w artykule zdjęcia: Terytorialsi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz