Aglomeracja

Europejska nagroda dla bohaterskiej pielęgniarki z Poznania

Aleksandra Banasiak  Foto: Biuro poseł Agnieszki Kozłowskiej Rajewicz

Aleksandra Banasiak bohaterska pielęgniarka Czerwca’56 została laureatką Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wiadomość o wyróżnieniu zastała ją w autobusie, którym wracała z… Brukseli, wraz z wielkopolskimi laureatami konkursów debat oksfordzkich.

Dla młodzieży, spotkanie z Aleksandrą Banaszak, było przede wszystkim lekcją historii o ważnych dla Poznania i Polski wydarzeniach. O walce o demokrację w czasach PRL i o tym ja te wartości są dziś ważne opowiadała także podczas podróży z Brukseli.

To dla mnie wielkie wyróżnienie, szczególnie w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca. Tym bardziej się cieszę, że wiele osób głosowało za moją kandydaturą. Trzeba szanować te wartości, które były ważne 60 lat temu i nie pozwolić by zostały one zaprzepaszczone – mówiła chwilę po otrzymaniu informacji o nagrodzie Aleksandra Banasiak.

Europejską Nagrodę Obywatelską wyróżniono 50 osób i instytucji z całej Europy, w tym trzy z Polski. Wniosek o przyznanie nagrody złożyła posłanka do Parlamentu Europejskiego – Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz