K U L T U R A

ENEMEF: Noc Smarzowskiego

ENEMEF: Noc Smarzowskiego  Foto: ENEMEF: Noc Smarzowskiego

ENEMEF: Noc Smarzowskiego Foto: ENEMEF: Noc SmarzowskiegoFilmy Wojciecha Smarzowskiego mogą nie wszystkim się podobać, ale nikogo nie pozostawiają obojętnym. Zapraszamy na noc z naprawdę dobrym, polskim kinem, podczas którego zobaczymy między innymi najnowszy film tego reżysera – Pod Mocnym Aniołem.

ENEMEF: Noc Smarzowskiego to maraton filmowy z jednym z najważniejszych i najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, który jak żaden inny demaskuje nasze narodowe demony, wykreowany przez niego groteskowy, brutalny świat wciąga tak mocno, że na końcu widz uznaje go za jedyny prawdziwy – mówi Iza Kieszek, która współorganizuje nocne maratony filmowe – jego filmy trzymają w napięciu, są doskonale zrealizowane, dopracowane pod każdym względem, począwszy od scenariusza, kreacji aktorskich, zdjęcia, na muzyce skończywszy.

Premiera każdego kolejnego filmu jest wielkim wydarzeniem i jest wyczekiwana przez wszystkich kinomanów. Tak jest również w przypadku najnowszego obrazu Smarzowskiego.

Podczas najnowszego nocnego maratonu filmowego zobaczymy premierowo obraz Pod Mocnym Aniołem oraz znane już dobrze filmy: Drogówka, Dom zły, a także Wesele.

Bilety są już do nabycia w kasach kina oraz na multikino.pl w cenie od 25,00 do 36,00 zł. Na naszym fanpage’u będziemy mieli dla Was podwójne zaproszenia! Wystarczy śledzić wpisy – znajdziesz nas tutaj.

Po więcej informacji zapraszamy na stronie enemef.pl. Na stronie można również zapisać się do listy osób bezpłatnie otrzymujących informacje o zbliżających się ENEMEFach mailem lub SMSem, wygrać zniżkę: przed każdym ENEMEFem losowanych jest kilka tysięcy osób wśród wszystkich zarejestrowanych na stronie – otrzymują oni specjalnego zniżkowego SMSa, z którym bilety na ENEMEF można kupić ze zniżką nawet do 10 zł!

Na tę noc z filmami Wojciecha Smarzowskiego zapraszamy do Multikina Malta i Multikina 51 w piątek 17 stycznia od godziny 22:00.

Pod Mocnym Aniołem – to wstrząsająca opowieść o nałogu. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Jerzego Pilcha o tym samym tytule, która zdobyła Nagrodę Literacką NIKE 2001.

Jerzy jest pisarzem i alkoholikiem. Akcja filmu rozpoczyna się momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie i próbuje odmienić swoje życie. Nie wytrzymuje długo, idzie do baru Pod Mocnym Aniołem i zaczyna pić. Trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę i wiele innych barwnych postaci. Swoje historie, zabawne i wstrząsające zarazem, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.

Drogówka – to jeden z najważniejszych polskich filmów 2013 roku. Fabuła obejmuje wypadki rozgrywające się podczas jednego tygodnia. To historia siedmiu policjantów, których oprócz pracy łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król…

Ten film to bezkompromisowa produkcja, zarówno pod względem formy jak i treści, wypełniona mrokiem i złem, utrzymana w charakterystycznym dla reżysera stylu. Twórca kolejny raz pokazuje to, o czym większość z nas wolałaby nie wiedzieć.

Dom zły – był jedną z najważniejszych filmowych premier 2009 roku. Został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię, scenariusz i montaż.

Pewnej deszczowej nocy Edward Środoń trafia przypadkowo do domu małżeństwa Dziabasów. Nieufność gospodarzy szybko ustępuje miejsca tradycyjnej polskiej gościnności. Przybysz nie podejrzewa, jak bardzo to spotkanie odmieni jego życie. Po kilku latach, w tym samym domu ekipa śledcza rozpoczyna dochodzenie. W progu ponownie staje Edward Środoń, ma pomóc w rekonstrukcji tajemniczych zdarzeń sprzed czterech lat. Prowadzący śledztwo porucznik Mróz odkrywa, że rozwiązanie zagadki może być niebezpieczne nie tylko dla podejrzanego.

Tajemnicze, mroczne wydarzenia, wciągająca fabuła trzymająca do końca w napięciu, doskonałe kreacje aktorskie i wstrząsające zakończenie, które poruszy każdego widza.

Wesele – to kultowy już i prowokujący film, który pozwolił Smarzowskiemu przebić się do szerokiej publiczności i sprawił, że dołączył on do grona najważniejszych polskich reżyserów. “Wesele” zdobyło siedem Orłów – Polskich Nagród Filmowych – za rok 2004, w tym dla filmu roku, reżysera i scenarzysty.

Wojnar, najbogatszy mieszkaniec podkarpackiej wsi, urządza córce wesele. Oczywiście tak, jak nakazuje “polska tradycja” są suto zastawione stoły, olbrzymia ilość wódki, najlepsza w okolicy kapela… Młodzi w prezencie ślubnym otrzymują wspaniały samochód. Kiedy zabawa weselna rozkręca się na całego, wiele rzeczy zaczyna wymykać się z pod kontroli. Na weselu pojawia się były chłopak panny młodej, opłata za samochód nie jest uregulowana… A to dopiero początek.

To film ironiczny, który nie tylko bawi, ale również skłania do myślenia. Opowiada o miłości i o pieniądzach, a właściwie o miłości do pieniędzy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz