POZnań

EDWARD znaczy bezpiecznie!

Akcja EDWARD - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych  Foto: KMP w Poznaniu

EDWARD to kryptonim policyjnej akcji, który jest skrótem od Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych. Szkieły z drogówki zwracają szczególną uwagę na te zachowania kierowców  i pieszych, które są najczęstszą przyczyną poważanych wypadków na drogach.

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych przypada na czwartek 21 września. Policjanci z drogówki prowadzą już działania profilaktyczne mające na celu, jak wyjaśniają,  podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego, odnośnie bezpiecznych zachowań na drogach z położeniem nacisku na ograniczenie wypadków drogowych z udziałem osób rannych i zabitych. Dzisiaj możemy się spodziewać m. in. kontroli na drogach.

Główną przyczyną powstawania zdarzeń drogowych, w tym tragicznych w skutkach wypadków śmiertelnych, jest nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących pojazdami jak i pieszych uczestników ruchu – wyjaśniają szkieły z poznańskiej drogówki.

Lista taich niebezpiecznych zachowań jest bardzo długa. Zdaniem poznańskich policjantów w szczególności jest to przekraczanie dopuszczalnej prędkości zwłaszcza na prostym odcinku drogi na obszarze zabudowanym jak i poza nim, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu, niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, jazda rowerem wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych oraz nieużywanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja, która ma przynieść poprawę bezpieczeństwa na drogach, powstała z inicjatywy Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL, do której należy polska Policja i promuję wizję zero, czyli ZERO śmiertelnych osób wypadków drogowych w tym konkretnym dniu.

Użyte w artykule zdjęcia: KMP w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz