EBLK: Enea AZS zwycięża GTK Gdynię

Enea AZS Poznań - GTK Gdynia  Foto: materiały prasowe / Adam Chmielewski

W pierwszym spotkaniu w 2021 roku akademiczki wygrały z zespołem z Gdyni 76:58.

Początek spotkania to wyrównana gra i niewielka, bo zaledwie 3 punktowa przewaga gospodyń (20:17). Poznanianki kryły indywidualnie, z czego przechwytywały piłki młodym gdyniankom  i wyprowadzały szybkie i celne kontry. Z kolei GTK Gdynia broniła obroną strefową, wymuszając rzuty dystansowe, jednak w tym elemencie zawodniczki z Poznania dzisiaj nie zawodziły. W drugiej kwarcie Enea AZS zaczęła powiększać swoją przewagę i do szatni na przerwę schodziła z 18 punktową przewagą (48:30). Akademiczki rozpracowały „dziurawą” obronę przeciwniczek i do rzutów dystansowych dodały celne rzuty spod samej deski. Obaj trenerzy mocno rotowali składami, a trener Grzegorz Zieliński już w pierwszej połowie pozwolił sobie na wprowadzenie na parkiet młodziutkiej Maliny Piaseckiej. Do przerwy najwięcej punktów dla Enea AZS, na 100% skuteczności za 2 punkty rzuciła Daria Marciniak – 14 oraz Liliana Banaszak – 10.

W drugiej połowie akademiczki utrzymywały około 20 punktową przewagę. Gdynianki wyszły z szatni na ostatnią chwilę, dostając ostrą reprymendę od trenerki Jeleny Skerović. Przeszły na obronę „każdy swego” i agresywną obroną próbowały wybić akademiczki z rytmu. Nadal bardzo dobrze grała pełniąca rolę kapitana w tym meczu Daria Marciniak, która dorzuciła kolejne punkty i w całym meczu osiągnęła double-double: 20 punktów i 11 zbiórek. W tym meczu nie mogła za bardzo wykazać się MVP 13 kolejki EBL – Gmrice Davis, która otrzymując przewinienie techniczne  pod koniec 3 kwarty, popełniła jednocześnie swoje 5 przewinienie. Na szczęście w tym spotkaniu nie zaszkodziło to drużynie, gdyż świetnie dysponowane dzisiejszego dnia były inne wysokie Enea AZS Poznań – Marciniak, Banaszak, Parzeńska. Razem 3 poznanianki zdobyły 45 punktów. W czwartej kwarcie trener Enea AZS wprowadził na parkiet kolejne młode zawodniczki – Olgę Jędrzejczak, Aleksandrę Piasecką, Weronikę Jarecką  i Alicję Rogozińską. Młode poznanianki utrzymały wysoką przewagę do końca spotkania i w pierwszym meczu w 2021 roku Enea AZS pokonuje GTK Gdynia 76:58.

Enea AZS Poznań – GTK Gdynia 76:58 (20:17,28:13,17:13,11:15)

Enea AZS: Marciniak 20, Banaszak 13, Parzeńska 12, Popović 12, Brown 9, Davis 7, Nowicka 2, , Piasecka A. Piasecka M 1. Jarecka, Rogozińska, Jędrzejczak.

GTK Gdynia: Żytkowska 17, Rudzka 11, Marcinkowska 11, Bazan 6, Płotka 5, Borkowska 4, Niemojewska 4, Homza, Szmyka.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Adam Chmielewski