POZnań

Dziś ruszyła Maltanka!

Wyrusza Maltanka!  Foto: UMP

Pierwszy raz w tym roku można było dziś przejechać się kolejką Maltanka! Kursować będzie przez całe lato, do końca września. W tym sezonie MPK zaprasza także do aktywnego zwiedzania okolic stacji początkowej Maltanki za pośrednictwem nowej gry turystycznej!

Aż trudno uwierzyć, że w ciągu sezonu, już od kilku lat ciuchcią podróżuje ponad 100 tysięcy pasażerów, którzy wybierają się do poznańskiego zwierzyńca na spotkanie z lwem lub słoniem. Wszyscy, którzy choć raz skorzystali z podróży kolejką zapamiętają do końca życia łoskot jej kół, kłęby pary i dźwięk gwizdka. Wszak Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce wąskotorówek.

Wprawdzie Maltanka ma już 47 lat, ale z wiekiem staje się coraz bardziej atrakcyjna. W ostatnich latach na dworcu początkowym stanęły ławeczki, na których można przysiąść czekając na jej przyjazd, w pobliżu pojawiły się stylowe stojaki na rowery. Pojawił się też piękny neon na dachu dworca, tak aby był widoczny z daleka.

W tegorocznym sezonie MPK zachęca mieszkańców do poznania historii tej okolicy i odkrycia ciekawostek związanych z Maltanką, pozostałościami Średzkiej Kolei Powiatowej, a nawet trolejbusami.

Przy wsparciu Galerii Malta wraz z zespołem portalu gramiejska.pl przygotowaliśmy grę turystyczną, która pozwoli aktywnie i kreatywnie spędzić czas nad jeziorem Maltańskim. Wystarczy zebrać grupę znajomych, pobrać planszę do gry z naszej strony lub w kasie kolejki i ruszyć na poszukiwanie ciekawych historii. Po okolicy oprowadzą Was rowerzystka, wioślarka, konduktor i kierowca trolejbusu – informuje Katarzyna Lesińska z MPK.

W tym roku przywrócono także świetność parowozowi, który ma prawie 100 lat bo pochodzi z 1925 roku.

To oryginalny, pruski parowóz więc powinien pozostać w swoich oryginalnych barwach. Dlatego go przemalowaliśmy i teraz będzie zielono-brązowy, tak jak w latach swoich narodzin. Przy okazji odmalowaliśmy też lokomotywkę spalinową mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań

Ty możesz pobrać grę: KLIK

Użyte w artykule zdjęcia: UMP, MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz