POZnań

Dziewczyny na torach – czyli rzecz o rubinie

Rails Girls  Foto: materiały prasowe

Rails​ ​Girls​​ już ​po​​ raz piąty​ zarażają​ Poznanianki​ pasją​ do​ programowania w Rubym. Już​ po​ raz​ piąty​ 30​ pań​ będzie​​ poznawać​​ tajniki​ programowania podczas​ bezpłatnych​ warsztatów​ Rails​ Girls​ Poznań.​ W ciągu​ tych​ dwóch​ dni uczestniczki,​ pod​ czujnym​​ okiem​​ trenerów​ stworzą​​ swoje​​ pierwsze​​ aplikacje​ i być może​ odkryją​ nową​ pasję.

Celem Rails Girls jest wyposażenie kobiet w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im rozwijać swoje pomysły i dodadzą energii do rozwoju w świecie nowych technologii. Dzięki temu​ możliwe​ ​będzie​ przełamanie​ stereotypu​ dotyczącego​ ​nieobecności​ ​kobiet​ ​ w ​branży​ IT.

Pomysł spotkań Rails Girls narodził się w 2010 roku w Finlandii. Szybko jednak opuścił Skandynawię przemierzając wszystkie kontynenty. Każde wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.​ Na​ tegoroczną​ ​poznańską​ edycję​ zgłosiło​ się​ ok.​ 200​​ osób.

Bardzo nas cieszy, że każdego roku tak wiele dziewczyn chce poznać świat programowania. Wybór tych 30, które możemy ugościć na naszych warsztatach jest niesamowicie trudny i zajmuje nam bardzo dużo czasu – mówi Joanna Ignaczak, jedna​ ​z organizatorek​ Rails​ Girls​ Poznań.

By wziąć udział w warsztatach należało wysłać zgłoszenie i uzasadnić dlaczego chce się wziąć udział w wydarzeniu. Uczestniczkami zostały te Panie, których odpowiedzi najbardziej przekonały organizatorów. To właśnie one 29 i 30 września w przestrzeni coworkingu Plus Jeden​ ​przekonają​ się,​ ​jak​ tak​ ​naprawdę​ wygląda​​ programowanie. Można zauważyć, że w Poznaniu odbywa się coraz więcej wydarzeń, które mają za cel wprowadzanie do świata nowych technologii. Wiele z nich, tak jak Rails Girls Poznań, ma charakter​ ​ bezpłatny.

Środowisko programistów jest pod tym względem niezwykłe. Tutaj ludzie bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i pasją. To właśnie dzięki nim sama zainteresowałam się kodowaniem – wspomina Monika Filipkowska, jedna z organizatorek Rails GirlsPoznań, która sama jest dowodem na to, że nie potrzeba technicznego wykształcenia, by zostać programistą – Jestem absolwentką socjologii, ale dzięki takim wydarzeniom jak Rails Girls Poznań, PyLadies, czy Geek Girls Carrots zakochałam​ się​ ​ w ​ ​ programowaniu​​ i​ programistach​ -​ dodaje.

Poznańskie firmy także doceniają tego typu inicjatywy, dlatego bardzo chętnie je wspierają. Tegoroczną edycję Rails Girls wspierają takie przedsiębiorstwa, jak Prograils, Cognifide, East&West, iRonin, City Net, F-Secure, Loot, Hesna oraz coworking Plus Jeden.

Sam Ruby, czyli z angielskiego rubin powstał w 1995 roku, a jego najbardziej popularny framework Ruby on Rails 13 grudnia 2005 roku. Używa się go głównie w tworzeniu stron internetowych, ale nie tylko.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz