K U L T U R A

Dzień Sklepu Płytowego czyli Grabaż w roli sprzedawcy

Grabaż  Foto: Sławomir Nakoneczny

Grabaż Foto: Sławomir NakonecznyGrabaż za ladą sklepu muzycznego? To nie zdarza się co dzień. Ta sobota dla miłośników muzyki jest jednak niezwykła, bo właśnie dzisiaj świętować możemy Dzień Sklepu Płytowego. Muzyków, których będzie można spotkać w sklepie pełnym muzyki będzie więcej.

Historia tego święta zaczęła się w 2007 roku. Inicjatorami obchodzenia w trzecią sobotę kwietnia Dnia Sklepu Płytowego była grupa właścicieli niezależnych sklepów muzycznych. Pomysł okazał się wyjątkowo trafiony – podchwycili go i właściciele sklepów i artyści. Rok później świętowano w około 300 sklepach, w jednym z nich, kalifornijskim „Rasputin Music” z okazji Record Store Day wystąpiła Metallica. Organizatorzy Record Store Day w każdym kolejnym roku zapraszają wybitnego muzyka aby został ambasadorem imprezy. Rok temu był nim Ozzy Osbourne, a w 2012 Iggy Pop. Liczba uczestniczących sklepów w 2010 przekroczyła 1400 i nadal rośnie. Muzycy wydają tego dnia dziesiątki płyt. Cześć z nich jest dostępna tylko tego dnia w uczestniczących w Record Store Day niezależnych sklepach inne w tym dniu mają premierę, a do pozostałych sklepów trafiają najwcześniej po miesiącu. W 2011 było to w sumie około 300 płyt, a długa lista wydawnictw przygotowanych na Record Store Day 2012 jest dostępna na oficjalnej stronie www.recordstoreday.com

Carton Shop

Carton Shop, który znajduje się przy Ogrodowej 20 jest jednym z siedmiu polskich i dwóch poznańskich (drugi to Fripp) sklepów uczestniczących w tym wydarzeniu. Jesteśmy jednym z najstarszych niezależnych sklepów muzycznych w Poznaniu. Nasze korzenie sięgają początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy gitarzysta zespołu Acid Drinkers Robert „Litza” Friedrich otworzył sklep muzyczny ACID SHOP w podwórzu kamienicy, w której mieszkał na poznańskiej Wildzie. Parę lat później sklep przeniósł się na ulicę Ogrodową 20, gdzie funkcjonuje do dziś. Litza nadal był właścicielem sklepu, natomiast sprzedawcą był Tomasz Wypychowski znany lepiej jako Hevik. Wkrótce Hevik został właścicielem ACID SHOPU i prowadził go do roku 2009. Od roku 2009 właścicielem sklepu jest firma CARTON, jeden z największych polskich producentów odzieży i gadżetów zespołów muzycznych. Sklep specjalizuje się w różnych odmianach muzyki rockowej. Na półkach mamy setki tytułów zarówno na CD jak i na winylowych singlach i longplayach. Możemy poszczycić się największą ofertą wydawnictw zespołów związanych z Poznaniem.

Atrakcje zaplanowane na sobotę 21 kwietnia

Zapraszamy od godziny 10:00. Najpierw w sklepie pojawi się wokalista poznańskiego reggae’owego zespołu Erijef Massiv – Artur Fiałkowski, który będzie grał muzykę z winylowych singli. Wszystkie wybrane przez niego płyty będzie można kupić w okazyjnej cenie. Od 11:00 za ladą stanie Grabaż, który będzie polecał płyty klientom sklepu. Jeśli ktoś skorzysta z jego sugestii, będzie mógł potargować się przy kasie. O 12:00 zagości u nas Iwona Skwarek – wokalistka zespołu Hellow Dog. Iwona, znana też jako Rebeka zaśpiewa kilka piosenek z debiutanckiej płyty, zatytułowanej “Hellow Dog”, która ukazała się 8 marca 2012. Ponieważ płyta była dotąd dostępna w sprzedaży wysyłkowej i na koncertach zespołu, Record Store Day będzie jedną z pierwszych okazji, aby kupić ją w Poznaniu.

Jacek

record store day Foto: record store day

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz