Aglomeracja

Drożej za prąd i i nieco taniej za gaz

Licznik gazu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Licznik gazu Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabJuż wiadomo, że w nowym roku zapłacimy więcej za prąd, i to nawet o 2 zł miesięcznie. Mało pocieszające jest to, że spadną ceny gazu, skoro w górę pójdzie stawka dystrybucji. Urząd Regulacji Energetyki (URE) wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Podwyżki spowodowane są wzrostem cen dystrybucji, czyli opłat sieciowych wynikających z inwestycji. Nasze rachunki będą w 2015 r. wyższe o 0,7–1,5 zł miesięcznie. „Sieci energetyczne wymagają renowacji. Tylko sprawnie działające systemy zapewnią ciągłość zasilania i bezpieczeństwo dostaw energii. Przedsiębiorstwa sieciowe muszą inwestować w te systemy i stąd wzrost cen dystrybucji” – mówi Agnieszka Głośniewska z URE.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gazu. Z powodu inwestycji podrożały koszty przesyłu. Sam gaz dla klientów PGNiG Odbiór Detaliczny jednak potanieje o 0,8–1,8%, w zależności od typu. „Odbiorcy w gospodarstwach domowych odczują groszowe spadki płatności, w przeciwieństwie do większych odbiorców, których miesięczne płatności mogą lekko wzrosnąć ze względu na większe stawki dystrybucyjne” – wyjaśnia ekspertka.

Do wzrostu cen przyczyniają się też zwiększone wymagania związane z uzyskiwaniem zielonych certyfikatów, czyli dokumentów potwierdzających wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł.

Stawki za energię zostały zatwierdzone na cały rok 2015, taryfy gazowe – jedynie na cztery miesiące. W marcu URE przeprowadzi analizę, której wyniki mogą skutkować wprowadzeniem innych taryf.


Źródło: serwis InfoWire.pl

8 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • eh, zmienial ktos dostawce pradu? niektorzy daja gwarancje ceny (np. novum)…

  • Mogę polecić firmę novum , sam od 2 miesięcy jestem ich klientem i dopasował dobrze pakiety do swoich potrzeb.

  • A ile tej gwarancji ceny?? To by wydawało się rozsądne, człowiek nie musiałby się bac o kazdy rachunek.

  • a czy w każdym mieście działa novum? czy są jakos podzieleni regionami? Skorzystałam z porownywarki cen i akurat nie widze novum przy moim kodzie pocztowym, a chciałam ich sprawdzić skoro piszecie, ze warto…

  • Ja od 2 latem jestem w novum i mam oszczędność w granicach 15 zł miesięcznie . Najlepiej wybrać dobry dla siebie pakiet