Aglomeracja

Dożynki, dożynki przez cały weekend

Pierwsze dożynki w naszej metropolii to już historia. Przed nami jednak weekend, podczas którego odbywać się one będą w wielu miejscach. Święto plonów odbędzie się także w Poznaniu.

Gospodarze każdych dożynek starają się, by przybyli goście dobrze się bawili. Zapraszane są mniej lub bardziej znane zespoły, gwiazdy czy kabarety. Każde jednak święto plonów rozpoczyna się od mszy świętej i niemal podczas każdego podziwiać będzie można barwne korowody. W wielu miejscach odtwarzane będą tradycyjne obrzędy, które towarzyszyły dożynkom.

Tak też będzie między innymi podczas dożynek w gminy Czerwonak, które odbywać się będą w Miękowie. Wszystko rozpocznie się od mszy, która zostanie odprawiona w sobotę o godzinie 14:30. Podczas samego święta zorganizowany będzie między innymi konkurs kulinarny Czerwonacki Smak, gości bawić będzie muzyką Kapela zza winkla, będzie wiele konkursów i warsztatów, a wieczorem będzie można się bawić podczas zabawy tanecznej.

Już po raz dwudziesty organizowane będą Dożynki Miejskie w Poznaniu. W granicach miasta działa około 1.000 gospodarstw i firm prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych produkcji rolnej gospodarujących na blisko 8.400 ha użytków rolnych oraz czołowych pod względem wielkości, asortymentu i jakości wyrobów, zakładów przemysłowych i rzemieślniczych branży rolno-spożywczej. Poznańskie dożynki także rozpoczną się mszą świętą, która zostanie odprawiona w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej w sobotę (29.08) o godzinie 13:00. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy przejdzie ulicą Śniadeckich do Parku Wilsona. Obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wszystko zakończy się koncertem grupy Żuki Rock &Roll Band o godzinie 20:00.

Święto plonów w gminie Skoki zorganizowane zostanie na stadionie w Rościnnie w sobotę 29 sierpnia. Korowód wyruszy o godzinie 13:30. Przez cały dzień będzi wiele atrakcji. Zorganizowany zostanie między innymi turniej sołectw, będą liczne występy zespołów folklorystycznych, a wieczorem na scenie pojawi się Mariusz Kalaga, który swój występ rozpocznie o 19:30.

Gmina Swarzędz zaprasza na dożynki do Paczkowa. Wspólna zabawa rozpocznie się w sobotę (29.08) o godzinie 15:00. O tradycji przypominać będą występy zespołu Poligrodzianie, ale będzie można także między innymi koncertu orkiestry dętej. Na scenie pojawi się też wiele zespołów, które rozwijają swoje talenty właśnie w tej gminie. Gości zabawiać będzie także poznański Kabaret Afera, a do tanecznej zabawy zaprosi podczas swojego koncertu grupa Shantel. Gdy zakończy swój występ rozpocznie się zabawa taneczna.

Dożynki odbywać się również będą w kilku gminach w niedzielę (30.08). W Buku zorganizowane zostaną Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie, które rozpoczną się o godzinie 12:00. Będzie można wtedy zwiedzić między innymi wystawę rolniczą. Msza zostanie tutaj odprawiona o godzinie 13:00, a po niej obrzęd dożynkowy zaprezentuje zespół Łany z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Na scenie, podczas części artystycznej, wystąpi kilka zespołów, a gwiazdą wieczoru będzie Enej, który swój koncert rozpocznie o 20:30.

Gmina Komorniki swoje dożynki organizuje w Łęczycy. Świętowanie rozpocznie się w niedzielę (30.08) o 14:00 od mszy, po której z kościoła wyruszy tradycyjny korowód. Tutaj także publiczność do wspólnej zabawy wciągać będą zespoły i kabarety. Gwiazdą tych dożynek będzie Andrzej Rosiewicz, który na scenie pojawi się o 18:15. Po koncercie i zabawie tanecznej, która rozpocznie się zaraz po nim zostanie zorganizowany o 22:00 pokaz sztucznych ogni.

Mieszkańcy gminy Kostrzyn i ich goście bawić się będą w Gułtowach. Dożynki tutaj także odbędą się w niedzielę (30.08). Wszystko odbywać się będzie na boisku. To tutaj właśnie będzie można zobaczyć występ aktora Michała Grudzińskiego o 17:30 i bawić się z kabaretem Marcina Samolczyka o 18:30. Na zakończenie dożynek w Gułtowach wystąpi Pamela, gwiazda disco polo. Jej występ rozpocznie się o 20:00.

W Mosinie, podczas tegorocznego święta plonów, które rozpocznie się w niedzielę (30.08) o godzinie 11:00, będzie można miedzy innymi podziwiać wystawę wieńców dożynkowych oraz koszy ze zbiorami. Przez cały dzień będą organizowane konkursy, występy, a wieczorem wystąpi zespół Abba Family. Ten koncert rozpocznie się o  20:15.

Nieco skromniej wyglądać będzie święto plonów w gminie Rokietnica. Tutaj po mszy na placu przy szkole w Napachaniu o godzinie 14:00 mieszkańcy zostaną zaproszeni na słodki poczęstunek.

Dożynki odbędą się także w ten weekend w gminie Stęszew. Na boisku w Trzebawiu po godzinie 15:00 pojawi się korowód i rozpoczną się tradycyjne obrzędy. Na dożynkowej scenie grać będzie między innymi zespół Boney Fame o 17:30, pojawi się także kabaret Koń Polski o 19:00. Gwiazdą tego wieczoru będzie Teresa Werner, która pojawi się o 20:30.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz