Aglomeracja

Dojeżdżam do pracy w Poznaniu

Stary rynek o zachodzie słońca  Foto: findingtheuniverse.com / Laurence Norah

Do pracy w Poznaniu codziennie przyjeżdża 85,7 tys. osób. Większość z nich (86%) to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, a ponad jedna trzecia zamieszkuje gminy powiatu poznańskiego. Do pracy w Poznaniu dojeżdża najwięcej osób mieszkających głównie w gminach sąsiadujących: Swarzędz, Czerwonak, Luboń, Mosina, Komorniki, Kórnik, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Kostrzyn Wlkp., Suchy Las, Pobiedziska, Rokietnica, Murowana Goślina, a także w położonych dalej gminach woj. wielkopolskiego: Gniezno, Września, Kościan, Oborniki, Jarocin, Szamotuły, Piła. Z każdej z tych gmin do pracy w Poznaniu dojeżdża od tysiąca do ponad pięciu tysięcy osób.

W Poznaniu pracuje także 3,8 tys. mieszkańców miast wojewódzkich, najwięcej z nich, od 300 do ponad 500 osób, dojeżdża z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina.

Poza Poznaniem pracuje 24,3 tys. poznaniaków. Trzy czwarte dojeżdża do pracy do gmin województwa wielkopolskiego, w tym 64% stanowią osoby pracujące w gminach powiatu poznańskiego. Najwięcej poznaniaków, od ośmiuset do ponad czterech tysięcy, pracuje w gminach sąsiadujących: Tarnowo Podgórne, Suchy Las, Komorniki, Swarzędz, Czerwonak, Luboń, Kórnik, Dopiewo. Co siódmy poznaniak dojeżdża do pracy w Warszawie, w pozostałych miastach wojewódzkich pracuje łącznie niecałe dwa tysiące osób, najwięcej we Wrocławiu, Szczecinie i Krakowie.

Stary rynek o zachodzie słońca Foto: findingtheuniverse.com / Laurence Norah

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz