W miniony piątek rozpoczął się w Poznaniu montaż kolejnych nowych wiat na przystankach. Jak informuje ZDM do końca wakacji przybędzie 30 nowych konstrukcji.
W 2013 r. nowe wiaty zostały zamontowane na 20 przystankach, w ubiegłym roku – na 28. Tym razem nowe wiaty staną w 30 lokalizacjach. W 2014 r ZDM zamontował także 50 ławek metalowo-siatkowych.
Nowe wiaty (zakupione za 164 tys. zł) zostaną zamontowane w dużej mierze na peryferyjnych przystankach, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne aby pasażer mógł się schronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – informuje Agnieszka Smogulecka z ZDM.
Będą to wiaty o różnej szerokości ściany bocznej (od 30 cm do 1,4 m), dostosowanej do możliwości posadowienia w zależności od szerokości chodnika i podziemnej infrastruktury. 30 lokalizacji zostało wybranych w odpowiedzi na wnioski mieszkańców oraz na podstawie wskazań Rad Osiedli.
12 z 30 zakupionych wiat zastąpi wysłużone, ponad 30-letnie zadaszenia typu „Metalplast” (dwa filary i daszek), systematycznie usuwane z przystanków transportu publicznego przez ZTM Poznań. Prace przy usuwaniu „Metalplastów” prowadzone są na przystankach: Leśnowolska, Brzechwy, Os. Bajkowe, Smochowice (2x), Podolany, Krzesiny Wiadukt, Taczanowskiego (2x), Marlewo i Boranta/Park Naukowo-Technologiczny, Garaszewo.




![Wieslawa Ziolkowska [Sejm] Foto: SEJM RP Wieslawa Ziolkowska [Sejm] Foto: SEJM RP](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2026/07/691xhw-313x168.jpg)




![M. Hermaszewski P. Klimuk - 28.07.1978 [S.Wiktor Cyryl] (6) Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl M. Hermaszewski P. Klimuk - 28.07.1978 [S.Wiktor Cyryl] (6) Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2017/07/8clGvx-313x168.jpg)




![Antoninek otwarcie sciezki w koronach drzew [PIM] (5) Foto: Tomasz Dworek Antoninek otwarcie sciezki w koronach drzew [PIM] (5) Foto: Tomasz Dworek](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2026/06/9kZHEY-300x200.jpg)

Dodaj komentarz