Aglomeracja

Długa lista remontów torowisk, czyli wakacje z objazdami!

Tramwaj na Fredry  Foto: Tomasz Dworek

W lipcu i sierpniu czeka nas sporo utrudnień w komunikacji tramwajowej. Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował kilkanaście remontów trakcji i torowisk. Między innymi przez miesiąc w sierpniu nie będziemy jeździli trasą Pestki

Wszelkie wprowadzane zmiany w układzie komunikacyjnym z uwagi na remonty są wspólną, wzajemnie konsultowaną decyzją wielu jednostek miejskich – deklaruje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Dokładamy wszelkich starań, aby w najbardziej optymalny sposób skoordynować obecnie prowadzone oraz zaplanowane prace remontowe. Celem jest taka organizacja ruchu i komunikacji zbiorowej, która umożliwi bezpieczne wykonanie prac remontowanych i modernizacyjnych oraz równocześnie będzie jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Obecnie obowiązujące od 27 czerwca zmiany w komunikacji dotyczą kilkunastu remontów.

Przystanek tramwajowy

Pułaskiego. Na skrzyżowaniu z Al. Wielkopolską trwa remont trakcji zasilającej tramwaje (planowane zakończenie prac – 24 lipca), natomiast na skrzyżowaniu z ul. Przepadek trwa remont torowiska i nawierzchni na przejeździe (planowane zakończenie prac i otwarcie skrzyżowania dla ruchu kołowego – 11 lipca);

Strzelecka – pomiędzy ulicami Długą a Strzałową trwa remont torowiska (planowane zakończenie prac – 24 lipca, z uwagi na dodatkowo wykonywany remont gazociągu), a korzystając z okazji zamknięcia trasy tramwajowej rozpoczęto prace przy budowie dwóch przystanków typu „wiedeńskiego”;

Dąbrowskiego – pomiędzy ulicą Żeromskiego a Botaniczną od 11 maja trwa duża modernizacja ulicy (m.in. obejmująca wymianę torowiska, jezdni, chodników, ścieżek rowerowych, infrastruktury podziemnej), od 27 czerwca obejmująca także prace na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Przybyszewskiego, a od dziś prace na pętli tramwajowej Ogrody.

W dalszej kolejności ZTM zaplanował następujące prace remontowe:

8 – 29 lipca: pętla Ogrody – wymiana szyn na całej długości przystanków (tory były tu remontowane 30 lat temu) i poprawa standardu peronów, które zostaną podniesione aby łatwiej było pasażerom wsiadać i wysiadać z tramwaju. Na przystankach będzie położona nowa nawierzchnia. Prace są planowane do 29 lipca i będą prowadzone w ramach zmian w organizacji ruchu i transportu publicznego obowiązujących od 27 czerwca na ul. Dąbrowskiego.

11 lipca (sobota): planowane zakończenie prac na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego i Przepadek.

18 – 24 lipca: przejazd przez torowisko na ul. Murawa przy rondzie Solidarności – wymiana szyn, nawierzchni asfaltowej. Prace są planowane do 24 lipca.

20 lipca – 10 sierpnia: ul. Dąbrowskiego, wjazd na pętlę Ogrody – wymiana podkładów, tłucznia, szyn i nawierzchni asfaltowej torowiska przy wjeździe na pętlę Ogrody. Prace są planowane do 10 sierpnia i będą prowadzone w ramach zmian w organizacji ruchu i transportu publicznego obowiązujących od 27 czerwca na ul. Dąbrowskiego.

21 lipca – 14 sierpnia: przejazd na skrzyżowaniu ulicy Św. Marcin i Al. Niepodległości – wymiana szyn, nawierzchni asfaltowej. Prace są planowane do 14 sierpnia i będą prowadzone w ramach zmian w organizacji ruchu obowiązujących w rejonie modernizowanego ronda Kaponiera.

25 lipca (sobota): po planowanym 24 lipca (piątek) zakończeniu prac na ulicach Pułaskiego i Strzeleckiej – otwarcie tras tramwajowych do pętli Połabska i Piątkowska oraz trasy przez ul. Strzelecką.

25 – 31 lipca: skrzyżowanie ulicy Starołęckiej i Fortecznej – wymiana zwrotnic i nawierzchni asfaltowej. Prace są planowane do 31 lipca, będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego.

25 lipca – 31 sierpnia: trasa PST od pętli Sobieskiego do przystanku Słowiańska – pierwsza duża wymiana trakcji zasilającej tramwaje po 18 latach od otwarcia trasy PST. Prace są planowane do 31 sierpnia, będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego na trasie PST.

1 – 31 sierpnia: ul. Zwierzyniecka (od nowej ul. Prusa) do rejonu przy rondzie Kaponiera, który nie jest objęty modernizacją – wymiana szyn, likwidacja rozjazdów na wysokości starej zajezdni „Gajowa”. Prace są planowane do 31 sierpnia i będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego. Korzystając z okazji zamknięcia trasy Aquanet planuje renowację sieci pod węzłem Gajowa.

1 – 10 sierpnia: ul. Głogowska, węzeł most Dworcowy (od strony Dworca Zachodniego) – wymiana zwrotnicy najazdowej, napędu, nawierzchni jezdni. Prace są planowane do 10 sierpnia, będą wykonywane w ramach wdrażania systemu ITS i będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego.

11 – 21 sierpnia: rynek Jeżycki, ul. Dąbrowskiego od strony ul. Roosevelta – wymiana zwrotnicy najazdowej, napędu, nawierzchni jezdni. Prace są planowane do 21 sierpnia, będą wykonywane w ramach wdrażania systemu ITS i będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego.

22 – 31 sierpnia: rynek Jeżycki, ul. Kraszewskiego – wymiana zwrotnicy najazdowej, napędu, nawierzchni jezdni. Prace są planowane do 31 sierpnia, będą wykonywane w ramach wdrażania systemu ITS i będą się wiązały z wstrzymaniem ruchu tramwajowego.Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - Nowy Dworzec Zachodni

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz