K U L T U R A

Dla fanów historii Poznania!

Instytut Zachodni Mostowa  Foto: T. Dworek

21 czerwca w Poznaniu odbędą się wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego zaprasza wszystkich mieszkańców na wyjątkowe wydarzenie, które rozpocznie się o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny.

Program wydarzenia:

17:00-18:00 – Prezentacja Archiwum II Wojny Światowej
W tej części zostaną przedstawione unikalne dokumenty związane z niemiecką okupacją w Poznaniu. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m.in. listy wysiedlonych z obozu przesiedleńczego na Głównej, fotografie z tego obozu oraz zdjęcia katyńskie z 1943 roku. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć oryginalne niemieckie dokumenty, ukazujące różne aspekty życia w okupowanym Gauhauptstadt Posen.

18:00-19:00 – Prezentacja Archiwum Ziem Zachodnich i Północnych
W ramach tej części wydarzenia, zaprezentowane zostaną pamiętniki osadników na “Ziemiach Odzyskanych”, zgromadzone podczas konkursów z lat 1956, 1966 oraz 1970. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli zobaczyć najciekawsze zdjęcia z terenów przyłączonych do Polski w 1945 roku.

Oprócz prezentacji, uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia starych metod archiwizacji, takich jak slajdy, na specjalnie przygotowanym sprzęcie.

Międzynarodowy Dzień Archiwów to doskonała okazja, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania bogactwo naszych zbiorów i historie, które skrywają archiwa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału i poznania nieznanych dotąd faktów z naszej przeszłości – zaprasza Marcin Zielonacki, specjalista ds. komunikacji publicznej Instytutu Zachodniego.

Instytut Zachodni mieści się przy ulicy Mostowej 27A, 61-854 Poznań. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii i archiwistyki!

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz