POZnań

Dworzec PKP – czy powstanie taki prawdziwy?

Stary Dworzec na nowo!  Foto: TriGranit

Przyszłość dawnego budynku dworca PKP nie jest ci obca? Chcesz mieć wpływ na jego ostateczny sposób zagospodarowania? Ta debata jest właśnie dla ciebie! 16 stycznia wszyscy zainteresowani przywróceniem stolicy Wielkopolski dworca z prawdziwego zdarzenia spotkają się żeby omówić rozwiązania zaproponowane w projekcie przebudowy starego nieczynnego budynku.

To będzie prawdziwa burza mózgów! – zapowiada Paweł Sowa, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, które wraz z Urzędem Miasta Poznania organizują spotkanie – Dotychczasowe debaty przebiegały w tym samym schemacie, ale ta będzie zupełnie inna.

Nowością będzie tu sama forma wydarzenia. Dyskusja zostanie podzielona na bloki tematyczne: historyczna elewacja, estetyka nowego budynku, komunikacja, funkcjonalność miejsca obsługi pasażerów oraz powiązanie realizacji przebudowy peronów 4-6 z inwestycją na międzytorzu. W trakcie spotkania nastąpi wizytacja starego budynku dworca PKP – w tym do zamkniętego na co dzień holu. To właśnie tutaj na uczestników debaty będzie czekało nie lada wyzwanie.

Zebrani zostaną podzieleni na grupy, które będą musiały odpowiedzieć na różne pytania. Dotyczyć one będą np. tego, gdzie mają być kasy czy też w jakim miejscu powinna znaleźć się poczekalnia. To zmusi ludzi do wejścia w rolę pasażerów. Jeśli zauważą oni jakiś problem w przestrzeni to będzie to dla organizatorów spotkania znak, że w projekcie należy uwzględnić pewne poprawki.

Taka forma satysfakcjonuje Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania Macieja Wudarskiego. Postaramy się jak najlepiej wykorzystać opinie, które mieszkańcy wyrażą podczas tej nietypowej debaty – przyznaje prezydent Wudarski.

Spotkanie rozpocznie się 16 stycznia o godzinie 12:00 w budynku Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26 w sali 322.

Liczymy na to, że spotkaniem zainteresuje się wiele osób! Stary dworzec musi być w pełni przyjazny pasażerom – dodaje prezydent Wudarski.

Moderatorami dyskusji będą: Maciej Wudarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Paweł Sowa – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania oraz dr Paweł Semmler z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.

RAMOWY PROGRAM SPOTKANIA
12:00 Powitanie uczestników
12:10 Wprowadzenie, przedstawienie zasad “burzy mózgów” i planu pracy
12;15 Prezentacja architekta (PiG Architekci Sp. z o.o.) – koncepcja wnętrz budynku
12:45 Podział uczestników na grupy robocze
13:00 Przejście do dawnego budynku dworca
13:15 Krótkie dopełnienie prezentacji przez architekta w budynku starego dworca
13:25 – 14:30 Wizytacja dworca i otoczenia w asyście koordynatorów, którzy spiszą
14:45 Powrót do sali WSUS i krótka przerwa kawowa
15:00 Podsumowanie pracy grup przez koordynatorów i uczestników, dyskusja
16.30 Zakończenie

Do udziału w podsumowaniu dyskusji jako paneliści zaproszeni zostali:
Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków
Tomasz Lisiecki, Prezes Zarządu Trigranit Development Polska Sp. z o.o.
Michał Lah, PiG Architekci Sp. z o.o.
Maciej K. Król, Prezes Zarządu Xcity Investment Sp. z o.o.
Radosław Ciesielski, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich
Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości PKP S.A.
Norbert Fijałkowski, Dyrektor Poznań City Center
Adam Pawlik, Radny Miasta Poznania – Członek Podkomisji ds. wolnych torów, dworca PKP i terenów poprzemysłowych
Lech Mergler – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Dworzec PKP

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • BARDZO CIEKAWA WIZUALIZACJA, MARTWI MNIE NIECO W TYM WIDOKU WIELKIEJ SZCZĘŚLIWOŚCI PRAWIE RADOSNEGO PARCZKU CZY SKWERU ZABAW I RELAKSU , BRAK DOJAZDU POD DWORZEC BY W JAKIŚ LOGICZNY I WYGODNY SPRAWNY SPOSÓB DOTRZEĆ NA DWORZEC, WYPAKOWAĆ BAGAŻE ODJEŻDŻAJĄCEGO CZY ODEBRAĆ PRZYJEZDNYCH. SAM PROJEKT ARCHITEKTONICZNY NIEZWYKLE LOGICZNY I ESTETYCZNY W SWOJEJ FORMIE. OBAWIAM SIĘ JEDYNIE BRAKU DO KOŃCA ROZWIĄZAŃ FUNKCJONALNYCH.