POZnań

Darmowa grochówka i zespół Bajm – Poznań zaprasza na Dożynki

Dożynki Miejskie 2016 w parku Wilsona - Poznań 27.08.2016 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Poznań to ponad 730 gospodarstw rolnych i ponad 300 podmiotów prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych, gospodarujących łącznie na 8 400 ha użytków rolnych. W tym roku stolica Wielkopolski będzie gospodarzem jubileuszowych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich – wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę nad Maltą

Na poznańskich gruntach ornych, łąkach, pastwiskach, w sadach oraz szklarniach uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, warzywa gruntowe oraz kwiaty i inne rośliny ozdobne. Obok upraw rozwija się również hodowla trzody chlewnej, bydła, owiec oraz koni, która liczy łącznie ok. 2500 szt. Inwentarza.

Przez minione lata Dożynki gościliśmy w wielu miejscach w Wielkopolsce, były to duże miasta powiatowe, były też mniejsze miejscowości – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. – W tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta połączyć siły i zorganizować dożynki w Poznaniu.

Dożynki rozpoczną się 26 sierpnia w samo południe na Polanie Harcerza przy Malcie uroczystym otwarciem Wystawy Rolniczej. Będzie można obejrzeć także pokaz obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Łany.

Od godz. 16.30 do 20.00 atrakcji nie zabraknie. Na najmłodszych poznaniaków czekać będzie spektakl “Polowanie na motyle” w wykonaniu Teatru Gili Gili, a na nieco starszych – potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert Zespołu Dikanda.

W Wiosce ginących zawodów będzie można obejrzeć pracę rzemieślników. Przygotowano też pokazy tresury psów i pokazy ratownictwa wodnego. Miłośnicy kwiatów będą mogli wziąć udział w warsztatach florystycznych. Przez cały czas trwania imprezy dzieci będą mogły odwiedzić mały zwierzyniec, a w nim – wystawę ptaków i zwierząt hodowlanych.

Organizatorzy zadbali o to, by nikt nie opuścił dożynek głodny – na gości czekać będzie darmowa grochówka z kotła, degustacja kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej czy gulaszu z dziczyzny.

O godzinie 20.30 na mecie toru regatowego rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Bajm.

Rolnicy w Poznaniu

Poza produkcją rolną pochwalić się możemy w Poznaniu licznymi gospodarstwami, w których działają przetwórnie zajmujące się produkcją surówek z warzyw czy kwaszeniem ogórków i kapusty.

Poznań i Wielkopolska dbają o dziedzictwo kulinarne. To tu wytwarzane są słynne w całym kraju i Europie rogale świętomarcińskie. Tradycja wypieku i renoma rogali wypracowana została przez cukierników i piekarzy z Poznania i okolic, którzy co roku, od przeszło 150 lat, na dzień Świętego Marcina oferują je mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym certyfikatem “Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej”. Tym samym nasz poznański rogal trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią.

Kolejnym uznanym przez specjalistów i konsumentów produktem jest kiełbasa biała parzona wielkopolska, która jest 39. polskim produktem objętym ochroną w ramach unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności.

Wielkopolscy przetwórcy mogą pochwalić się licznymi certyfikatami potwierdzającymi wysoką jakość wyrobów rolno-spożywczych, jak też tradycyjną metodą produkcji. W naszym regionie mamy aż 93 zarejestrowane produkty tradycyjne. Wśród nich są: gzik wielkopolski, wielkopolski ser smażony, leberka wielkopolska, marynata z korbola, poznański pumpernikiel Adama, plyndze, kaczka pieczona po wielkopolsku, galart, zrazy zawijane po wielkopolsku, bigos, ślepe ryby, szare kluski, czernina, parzybroda, golonka po wielkopolsku, rumpuć i wiele, wiele innych.
Wiele z tych przysmaków można corocznie podziwiać i posmakować na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku, Jarmarku Świętojańskim i innych wydarzeniach kulinarnych.

Program uroczystości:

12.00 – Otwarcie wystawy Rolniczej
13.00 – msza św. Po mszy św. uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
16.30 – spektakl “Polowanie na motyle”, Teatr Gili Gili
17.50 – potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi
19.00 – koncert zespołu Dikanda
20.30 – koncert zespołu Bajm

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, UMP / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz