K U L T U R A

Daniel Latorre Organization wystąpił w Poznaniu

Daniel Latorre ORGANIzation - Scena na Piętrze 13.11.2021  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Mistrz organów Hammonda B3 i lider brazylijskiej grupy Hammond Grooves – Daniel Latorre wystąpi z zespołem Organisation w Scenie na Piętrze.

Hammond B3 to kultowy instrument na którym gra brazylijski muzyk Daniel Latorre – jeden z najbardziej rozpoznawalnych hammondzistów w Brazylii.

Na scenie wystąpił z Tomaszem Grzegorskim (saksofon) oraz Piotrem Budniakiem (bębny).

Daniel Latorre pochodzi z Sao Paulo. Studiując Klasyczny fortepian, spotkał wielu amerykańskich mistrzów organów Hammonda, takich jak Deacon Jones (muzyk w zespołach Johna Lee Hookera i Freddiego Kinga, student samego Jimmy’ego Smitha) czy Reuben Wilson, odbierając od nich niezapomniane lekcje, które zaprowadziły go przed klawiaturę tego niesamowitego instrumentu i tak już zostało. Pomiędzy niezliczoną ilością dżemów i sesji, Daniel dzielił scenę i nagrywał z takimi tuzami jak Ian Paice (Deep Purple), Andy Summers (The Police), Rob Mostert (organista z Holandii), a jeśli chodzi tylko o brazylijskich artystów, należy wymienić Caetano Veloso, Lobão,Edgara Scandurr, Os Paralamasdo Sucesso, Ritę Lee (wokalistkę Os Mustantes) czy Eda Mottę. Nie może zabraknąć na tej liście również klasyków brazylijskiego thrash metalu, a więc grupy Sepultura, z której liderem, gitarzystą AndreasemKisserem, Daniel występował przez 8 lat w pobocznym projekcie Brazil Rock Stars (2000-2008).

W 2004 roku utworzył własną grupę o’nazwie Hammond Grooves. Zespół ten zagrał mnóstwo koncertów nie tylko w rodzimej Brazylii, ale także w takich krajach europejskich, jak Niemcy,Szwajcaria, Holandia, Dania czy wreszcie Polska, gdzie trio zagrało w ostatnich latach trzy świetnie przyjęte trasy koncertowe.
W 2020 r. wraz z kilkoma świetnymi polskimi muzykami, utworzył nowy projekt o nazwie Daniel Latorre Organization.

Tomasz Grzegorski to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W latach 1999-2005 grał w Sekstecie Janusza Muniaka (płyta: „Just Friends”), występując regularnie w Jazz Club U Muniaka w Krakowie. W tym samym czasie udzielał się równocześnie w Kwintecie Jerzego Małka. Od 2005 do 2013 współpracował ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym (płyty: „A Very Nice Album”, „Shhh!!!”, „Live In Paris At The NewMorning”), z którym grał koncerty na całym świecie. Jak by tego było mało, rozwinął również trwającą do dziś współpracę z Kazimierzem Jonkiszem w jego Kwartecie Energy (płyty: „Energy”, „Jazz Energy”, „6 Hours With Ronni (ore”).

Od 2010 roku aż do śmierci Mistrza był członkiem Tria niezrównanego Hammondzisty Wojciecha Karolaka, uczestnicząc równocześnie w projekcie Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio Swing Comunication. Ponadto koncertował i nagrywał m.in. z Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Leszkiem Kułakowskim,Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, wreszcie Jonem Lordem (Deep Purple) i Jeffem Beckiem
Jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z Mariuszem Lubomskim, Renatą Przemyk, Kayah, Maciejem Maleńczukiem, jako muzyk orkiestrowy z Jarosław Śmietana Symphonic Sound, Big-Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Big-Bandem Leszka Kułakowskiego,orkiestrą Tomasza Szymusia, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Buffo w Warszawie, Teatrem Syrena w Warszawie, Operą na zamku w Szczecinie i in.

Piotr Budniak (bębny) to perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Według czytelników Jazz Forum Nowa Nadzieja Jazzu (plebiscyt Jazz Top – 2015). Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Estonii, Niemczech, na Węgrzech, Ukrainie, a także w Chinach i Korei Południowej. Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Kasia Pietrzko Trio, Adam Jarzmik Quintet, Klara Cloud & The Vultures). Od 6 lat z powodzeniem prowadzi także autorski zespół Piotr Budniak Essential Group (najnowszy album w 2020 roku). Koncertował z Robem Mazurkiem, Jeffem Parkerem, Troyem Robertsem, Adamem Larsonem, Mike’m Moreno, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Wyleżołem. Został także zaproszony do ostatniego zespołu Tomasza Stańki – niestety przed śmiercią Mistrza udało im się zagrać tylko jeden koncert. Na swoim koncie ma wydanych niemal 20 płyt.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz