K U L T U R A

Czym płacił Mieszko I? O pieniądzach w Rezerwacie

Genius Loci - Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim  Foto: Tomasz Dworek

Kto bił pierwszą polską monetę i czym, oprócz monet, można było płacić w dawnych czasach. Na takie pytanie odpowiadać będą archeolodzy i bankowcy podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Rezerwacie Archeologicznym „Genius loci” na Ostrowie Tumskim.

Rulon brakteatów znajdujący się na wystawie rezerwatuW najbliższe sobotnie archeolog Tomasz Sikora opowie o pierwszych monetach polskich, a także innego rodzaju środkach płatniczych, którymi dawniej można było rozliczać się za towary i usługi.

Następnie o godzinie 13:00 bankowiec odpowie na pytanie: „Jakie nowości czekają nas we współczesnym wyglądzie złotówek?” Posłuchamy o finansach, a także o najnowszych planach i zmianach, związanych z wyglądem współczesnych złotówek.

W związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich w sobotę 14 maja wstęp do rezerwatu będzie bezpłatny dla dzieci i ulgowy dla dorosłych.

Atrakcją tego dnia będzie zwiedzanie nowej wystawy stałej zatytułowanej „Pokolenie 966”, związanej z jubileuszem 1050- rocznicy Chrztu Polski. To nowoczesna ekspozycja, oparta na antropologicznych wizualizacjach twarzy naszych przodków, zabytkach archeologicznych, hologramach i prezentacji mappingowej. Będzie można zobaczyć najstarsze monety i zapoznać się z formami płatniczymi z początków polskiej państwowości. Wszystko w otoczeniu konstrukcji fortyfikacji drewniano-ziemnych z 2 połowy X w.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz