Sport

Czy poznaniacy są wysportowani?

Ćwiczenia kształtujące AWFu pod pręgierzem - Poznań 23.05.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Spacer, basen czy rower – istnieje wiele sposobów na aktywne spędzanie czasu. Uprawianie sportu pozwala utrzymać zdrową i sprawną sylwetkę. Niestety –jak pokazują badania Polacy są mało wysportowanym narodem. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn są: brak czasu, wstyd i niechęć. Są jednak i tacy, którzy wbrew tendencji narodowej, przełamują ten stereotyp. Choć w Poznaniu odbywa się sporo imprez sportowych, to dla ogółu jest to przede wszystkim bierne sportowe emocje, na kanapie z paczką chipsów.

Ćwiczenia kształtujące AWFu pod pręgierzem - Poznań 23.05.2012 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterDziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Sportu. I poza indywidualnymi zajęciami na siłowni, bieganiem nad Wartą, rolkami na Cytadeli albo zumbą aerobic z Fregata Swimming nie mamy żadnych wspólnych zajęć albo festynów sportowych, propagujących zdrowy styl życia.

70% Polaków prowadzi typowo „siedzący” tryb życia. Potwierdzają to badania Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które ukazują dzień statystycznego Polaka. A ten wygląda mniej więcej tak: pół godziny spędza w samochodzie, jadąc do pracy, w której siedzi kolejne 8 godzin. Potem powrót do domu, następnie 30 minut spędzone za kierownicą auta. I choć Polak mógłby wyjść na spacer czy rower – to nie – on zazwyczaj siada przed telewizorem i spędza w fotelu kolejne 6 godzin. Najmniejsza aktywność fizyczna występuje w grupie osób od 18. do 39. roku życia, a najwyższa wśród 60-79 – latków. Najtrudniej jest zachęcić do ćwiczeń mieszkańców wsi i miasteczek, którzy wstydzą się uprawiać sport.

Wizerunkowi leniwego Polaka zaprzeczają zdecydowanie mieszkańcy dużych miast, gdzie panuje moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Ludzie masowo zaczynają biegać, jeździć na rowerze i rolkach. Powstaje coraz więcej fitness klubów, do których zapisują się nie tylko ludzie młodzi, ale też starsi. Dużą popularnością cieszą się bezpłatne siłownie plenerowe, na których można ćwiczyć przez całą dobę.

Endu Sport_Race under the sky Foto: Bernard Guziałek1

Niska sprawność fizyczna to bardzo szkodliwe zjawisko. Wpływa nie tylko na poziom zdrowia, ale także ma wydźwięk społeczny i ekonomiczny. Im mniej się ruszamy, tym częściej jesteśmy niezadowoleni z życia, marudni, częściej też chorujemy.

A uprawianie sportu poprawia krążenie, wydolność organizmu, ogólny stan zdrowia. Poza tym wysiłek fizyczny sprawia, że wytwarzają się endorfiny, tak zwany hormon szczęścia, który przekłada się na uśmiech i lepsze samopoczucie. Ćwiczenia sprawiają, że gospodarka organizmu pod wpływem wysiłku się zmienia, przez co rano wstajemy wypoczęci.

Dodatkowym argumentem przemawiającym „za” aktywnością fizyczną jest zmniejszenie ryzyka zachorowań na choroby: serca, osteoporozę, cukrzycę typu II, nadciśnienia tętniczego, czy niektórych odmian raka. Aby wyciągnąć najwięcej korzyści z ćwiczeń fizycznych, powinno się poświęcać na nie minimum 150 minut tygodniowo.
Jaka jest odpowiednia pora na uprawianie sportu? To już jest sprawa indywidualna – może to być zarówno wczesny poranek, popołudnie jak i wieczór.

Warto być aktywnym, nie dla kogoś – bo taka jest moda i wszyscy wokół ćwiczą – tylko dla siebie samego. Każdy kolejny trening sprawi, że zapomnisz o wstydzie i nie będziesz szukał ciągłych wymówek. W zamian pojawi się dobry humor i poczucie spełnienia. W domu, klubie czy na świeżym powietrzu – nie ma znaczenia gdzie, ważne by aktywnie spędzać czas.

Mistrzostwa Polski Open w pływaniu synchronicznym Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Źródło: Serwis infoWire.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz