K U L T U R A

Czy pod powierzchnią Starego Rynku biegnie tunel?

Wykopaliska na Starym Rynku   Foto: TD

Co wiemy o historii Rynku? Czy pod jego powierzchnią biegnie tunel? Co działo się w miejscu Rynku przed lokacją miasta w 1253 roku? Jakie dźwięki wypełniały główny plac miasta kilkaset lat temu? –Muzeum Archeologiczne rozpoczyna cykl wykładów towarzyszących wykopaliskom na Starym Rynku.

Wykopaliska na Starym Rynku  Foto: TDPierwszy gościem cyklu będzie Marek Rezler, znany poznański historyki i popularyzator historii wojskowości i dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku.

Na wykładzie zatytułowanym „Stary Rynek i okolice. W kręgu tradycji i ciekawostek” historyk  opowie o tym, że żadna konstrukcja postawiona na Rynku nie była przypadkowa. Obowiązywały stałe, niezmienne rygory, których znajomość pozwala na odczytywanie znaczenia budynków, stosowanych symboli i znaczeń. Socjotechnika nie jest wynalazkiem XX-XXI wieku, w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu stosowana była wielopłaszczyznowo i bardzo często: począwszy od przebiegu i szczegółów Poznańskiego Szlaku Królewskiego, poprzez układ ulic, ustawienie najważniejszych budynków urzędowych, kamienic – aż po przeznaczenie danej części miasta.

Poznań trzeba czytać, a lektura ta będzie tematem prelekcji Marka Rezlera. Dlaczego Ratusz stoi ukośnie i w narożniku Rynku? Co ocalało do dziś z kolegiaty św. Marii Magdaleny? Dlaczego kamieniczki budowane są „na zakładkę”?

Stare_Miasto_w_Poznaniu - plan murów na tle współczenej zabudowy Foto: wikipedia.pl

Wszystkie wykłady odbywają się w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27). Nie obowiązują zapisy, ale liczba miejsc w sali jest ograniczona. Pierwsze spotkanie: 9 maja o godz. 11.00

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz