K U L T U R A

Czeski raj w najmniejszym poznańskim kinie

Kino Raj na Śródce  Foto: Transatlantyk

Raj jest na Śródce. A Śródka na końcu świata, jak mawiają Monika i Jan, którzy w dawnej piekarni i cukierni, obok kawiarni La Ruina, stworzyli na początku tego roku najmniejsze kino w Poznaniu.

Kino Raj na Śródce Foto: TransatlantykDwadzieścia sześć (26), w porywach 30 miejsc siedzących wypełnia historyczne pomieszczenie piekarni. Na przeciwległych ścianach spoglądają na siebie kinowy ekran i ponad 100-letni piec chlebowy. Nie bez przyczyny Transatlantyk zawita w to właśnie miejsce. W “Raju” odbędzie się w tym roku pokaz kina czeskiego – charakterystycznego, oryginalnego, pełnego nieoczekiwanych pomysłów.

Na przestrzeni 6 dni (od 9 do 14 sierpnia) wyświetlonych zostanie 7 obrazów: “Anatomia gagu”, “Kelner, płacić!”, “Wsi moja sielska anielska”, “Żart”, “Adela jeszcze nie jadła kolacji”, “Sklep na głównej ulicy”, “Święto przebiśniegu”. Projekcje startują codziennie o g. 20.00. Niektóre filmy pokazywane będą w Poznaniu po raz pierwszy!

Czy Transatlantyk może dopłynąć do kraju, który nie ma dostępu do morza, jak Czechy? Oczywiście, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych! W tym roku wystarczy sforsować Wartę i dostać się na Śródkę, aby ubawić się do łez, humorem który do światowej kinematografii dodają nasi Czescy Bracia. Czesi śmieją się z poważnych spraw, ale ich nie ośmieszają. Zobaczyć będziemy mogli kilka najznamienitszych dla czeskiej i europejskiej kultury nazwisk: Hrabala, Kunderę, Menzla, a nawet świętej pamięci Vaclawa Havla.

Kawiarnie na Śródce Foto: TD

Program pokazów czeskiego kina w kinie “Raj” codziennie o g. 20.00:

09.08 –  “Anatomia gagu” + “Kelner, płacić!”
10.08 – “Wsi moja sielska anielska”
11.08 – “Żart”
12.08 – “Adela jeszcze nie jadła kolacji”
13.08  – “Sklep na głównej ulicy”
14.08 –  “Święto przebiśniegu”

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz