Winogrady

Czad na Wiosennej

Strażacy przy szkole  Foto: lepszyPOZNAN / gsm

Strażacy przy szkole Foto: lepszyPOZNAN / gsmAż 10 osób zatruło się czadem w niedzielny poranek. Wszyscy to mieszkańcy jednego budynku przy ulicy Wiosennej w Poznaniu. Na szczęście, dzięki czujności lekarzy z pogotowia ratunkowego, skończyło się przewiezieniem piątki dzieci i pięciu dorosłych z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitali.

To już kolejny przypadek w ostatnim czasie w naszej aglomeracji. Tym razem wszystko skończyło się na strachu. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym można w przyszłości zapobiec niebezpieczeństwu. Przede wszystkim należy wykonywać okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnych i kominowych. Powinniśmy to zrobić przynajmniej raz w roku. Ogrzewając dom czy mieszkanie węglem kominy powinniśmy czyścić co 3 miesiące, a korzystając z gazu co 6 miesięcy. Nie wolno również zatykać kratek wentylacyjnych.

“Cichy zabójca”, bo tak nazywany jest tlenek węgla jest niewyczuwalny przez człowieka, dlatego warto przed zimą zainwestować kilkanaście złotych w zakup urządzeń tak zwanych czujek, które będą czuwały nad naszym bezpieczeństwem – radzi  st. kpt. Sławomir Brandt z wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej sprawmy, aby nasze domy były bezpieczne zarówno dla nas samych jak i dla naszych najbliższych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz