K U L T U R A

Concetto Concejo

Joanna Concejo - Zaraz cie zjem  Foto: materiały UAM

Joanna Concejo to znakomita polska ilustratorka uhonorowanej wieloma nagrodami, w tym tegorocznym wyróżnieniem BolognaRagazzi Award za ilustracje to tekstu Olgi Tokarczuk – Zagubiona dusza. Pierwsze w Poznaniu prezentacje artystki będzie można oglądać od 6 grudnia w Galerii Curators’Lab przy ul. Nowowiejskiego 12 oraz w galerii Design UAP przy Wolnicy 9.

Na wystawie będą prezentowane oryginalne rysunki, które posłużyły jako ilustracje do takich tytułów jak: Czerwony kapturek, Kiedy dojrzeją porzeczki, Zagubiona dusza i wiele innych

Tytuł wystawy – Concetto (wł. koncept, pomysł, idea) pozwala odkrywać twórczość artystki przez pryzmat zabiegu stosowanego nade często w stylu określanym jako manieryzm (XVI/XVII w). Konceptyzm i metaforyzm obecny w sztuce manierystycznej przejawia się w jednoczesnym ujęciu, często przeciwstawnych kategorii – braku/nadmiaru, napięcia/wyciszenia, zamknięcia/otwarcia itd. Ta występująca osobliwość przeciwieństw, charakterystyczne operowanie przede wszystkim odcieniami szarości i swoboda w podejściu do ilustrowanego tematu, składają się na oryginalność rysunków artystki.

Prezentowane prace przypominają nam także o wciąż mocno zakorzenionej sile mitów, obecnych w różnej postaci w folklorze i baśniach. Język obrazów Joanny Concejo korzystający z skarbnicy legend mówi dzięki temu równie mocno, a czasem wręcz przebija tekst, któremu towarzyszy.

JOANNA CONCEJO – (ur.1971) – graficzka, ilustratorka, autorka książek wizualnych. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1998 roku na stałe mieszka w Paryżu. W 2002 roku prace artystki prezentowane były na Busan Biennale w Korei Południowej. Od 2003 roku odbył się szereg wystaw z udziałem jej dzieł, m.in. w Chelles (we Francji), w galerii Plattform w Berlinie, w galerii Public w Paryżu. Od 2004 roku, po sukcesie na Międzynarodowych Targach Książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii pracuje głównie w dziedzinie ilustracji. Jest autorką ilustracji i prac graficznych do kilkunastu książek, które ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii i w Polsce ( Dym, Książę w cukierni, Czerwony Kapturek, Dzikie łabędzie, Kiedy dojrzeją porzeczki i Zagubiona dusza). W 2013 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii najlepsza książka roku za “Księcia w cukierni”. Do opowieści Marka Bieńczyka autorka zaprojektowała nie tylko ilustracje, ale także opracowała architekturę wydawnictwa w postaci ponad sześciometrowej harmonijki.

W 2018 roku za ilustracje do tekstu “Zagubionej duszy” Olgi Tokarczuk artystka otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały UAM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz