Aglomeracja K U L T U R A

Co wydarzy się w piatek 13-go w nocy?

Nie będzie krojenia żaby ani omawiania życia rzęsorka. Podczas Nocy Biologów poznańscy naukowcy pokaża wiele stworzeń na co dzień niewidzialnych. Amatorzy mocnych wrażeń będą mogli przenieść się w krainę kryminalistyki, a miłośnicy ptaków dowiedzą się obserwować zwierzęta w terenie. Każdy, poczynając od przedszkolaka, a na rodzicach i dziadkach kończąc, znajdzie tu coś dla siebie.

Noc Bilologów 2012Pory roku wyznaczają rytm życia. Choć jak dotąd zima nie dała nam się szczególnie we znaki, to jednak zwykle kojarzy się z okresem, w którym wszelkie życie zamiera: rośliny zrzucają liście, a zwierzęta zasypiają lub zimują w ukryciu. Jakby na przekór, w społecznościach ludzi nadchodzi właśnie czas zabaw, karnawału i przebierańców. Czy w takim nastroju ludzie są zdolni do spotkania z prawdziwymi przebierańcami świata żywego? Czy staną „oko w oko” ze stworami czającymi się w zakamarkach najbliższego otoczenia? Czy zechcą przekonać się, co może nas dopaść w czasie snu?

To tylko kilka pytań, na które 13 stycznia 2012 roku kilkudziesięciu naukowców i studentów z Wydziału Biologii UAM spróbuje udzielić odpowiedzi w trakcie Nocy Biologów. Postarają się również pokazać, jaką aparaturą naukową i jakimi metodami badawczymi posługują się biologowie, by znaleźć rozwiązania wciąż nowych problemów poznawczych.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających nas dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć.

Spotkanie  odbędzie się w “Piątek, Trzynastego” stycznia, kiedy to „noc” rozpoczyna się już krótko po 15, a za oknem zwykle trzyma mróz i sypie śnieg. Jak tętni wtedy życie? Przekonacie się przyjmując zaproszenie jednego z kilkunastu Wydziałów Przyrodniczych w Polsce. Łączy nas fascynacja biologią, wspólna platforma internetowa www.nocbiologow.edu.pl i  Czekamy na Was w szesnastu ośrodkach naukowych na terenie całego kraju!

W Poznaniu zapraszamy w godzinach 10.00-14.00 do Ogrodu Botanicznego UAM oraz 15.00-22.00 do Collegium Biologicum na Kampusie Morasko przy ul. Umultowskiej 89. Czekają na Was pokazy, warsztaty, wycieczki, wykłady, konkursy i inne atrakcje. Tematem wiodącym jest życie w ciemnościach i w innych warunkach ekstremalnych, w wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, w bardzo silnym i szkodliwym oświetleniu. Będzie można zobaczyć wiele stworzeń na co dzień niewidzialnych; sprawdzić, czy wirtualne rekonstrukcje trójwymiarowe kości i całych organizmów odpowiadają rzeczywistości; pod fachowym okiem specjalistów przekonać się, czy mamy „dość krzepy” i czy nasze ciało rozwija się prawidłowo. Amatorom mocnych wrażeń oferujemy podróż w krainę kryminalistyki, a miłośnikom ptaków możliwość kontaktu z osobami, które doradzą, jak skutecznie obserwować te zwierzęta w terenie. Każdy, poczynając od przedszkolaka, a na rodzicach i dziadkach kończąc, znajdzie tu coś dla siebie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz