POZnań

Co poznaniacy sądzą o reformie edukacji?

Szkoła podstawowa na ul. Jarochowskiego - historyczny napis na budynku  Foto: MOs810 / wikipedia

Bałagan i brak jasnych deklaracji co do reformy edukacyjnej niepokoi rodziców i nauczycieli obawiających się utraty pracy. Od 1 września wprowadzono liczne zmiany do systemu edukacji. Nowe postulaty i pomysły dotyczą zarówno podstawy programowej – czyli samego nauczania, ale także organizacji systemu edukacji. Nowości jest bardzo dużo. Pomimo Ogólnopolskiej Debaty, którą rząd zorganizował w Toruniu rodzice i środowisko nauczycielskie niewiele wiedzą o zmianach, jakie mają wchodzić już od tego roku szkolnego.

Jutro w Poznaniu Nowoczesna przeprowadzać będzie wśród rodziców ankiety dotyczące zmian w edukacji przy Szkole Podstawowej nr 52 oraz przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2.

Podczas konferencji prasowej Pani Minister Anna Zalewska przedstawiła zmiany dotyczące organizacji nauki, czyli wprowadzenia 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz dwustopniowej branżowej szkoły, która zastąpi obecną zasadniczą szkołę zawodową.

Jednak mało mówi się o realizacji i sposobie finansowania zakładanych zmian, w tym o postulatach, aby wszystkie chętne dzieci 5-letnie i 4-letnie miały mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, czy nowych zasadach odwoływania się od wyniku egzaminu maturalnego, co niesie za sobą powstanie niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Zmiany dotyczą także ogólnie przedstawionego pilotażowego program nauki programowania w szkołach i stworzeniu nowych stanowisk w województwach tj. – 16 konsultantów do spraw innowacji w edukacji.

Zmiany dotyczą także rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych, zniesienia obowiązku tzw. „godzin karcianych”, nagród dla profesora oświaty i rejestru dyscyplinarnego czy nauki nowych zawodów. To wszystko bardzo realnie wpływa na funkcjonowanie rodzin mających dzieci w wieku szkolnym.

Nowoczesna chce poznać stan wiedzy o zmianach w edukacji oraz opinie samych rodziców, których dzieci kontynuują naukę lub dopiero ją zaczynają. Polska szkoła musi się zmieniać, ale muszą to być przede wszystkim zmiany jakościowe. O tym niewiele jak na razie słyszymy. Polska szkoła powinna być szkołą praktyczną, gdzie dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje i talenty – mówi posłanka Joanna Schmidt

Ankieta dostępna jest pod adresem: https://nowoczesna.org/wypelnij-ankiete-o-nowoczesnej-edukacji/

Użyte w artykule zdjęcia: MOs810 / wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz