POZnań

Co dalej z centrum Poznania?

Konsutacje na Placu Wolności  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Rozpoczęły się konsultacje, które poprzedzają debatę o rozwoju i odnowie śródmieścia Poznania. Dzisiaj czerwony, piętrowy autobus zatrzymał się na Placu Wolności. Jutro pojawi się na Jeżycach.

W autobusie, który do czwartku stawać będzie w różnych częściach miasta, każdy będzie mógł wypełnić krótką ankietę dotyczącą centrum Poznania. Pytania przygotował Instytut Socjologii UAM.

Celem debaty jest zebranie opinii mieszkańców, ale też osób i instytucji które “korzystają” z tej części miasta. Organizatorzy chcą poznać problemy i potrzeby śródmieścia, chcą rozmawiać o mocnych i słabych stronach śródmieścia. Ankieta pomoże przygotować założenia oraz następnie opracowanie wieloletniego programu rozwoju i odnowy centrum Poznania. Ma on mieć charakter wykonawczy i zintegrowany, a więc obejmujący różne pola i dziedziny aktywności miejskiej na terenie śródmieścia – podkreślają organizatorzy całego przedsięwzięcia.

Opracowany z pomocą mieszkańców program ma być realizowany od 2014 do 2030 roku. Program ma być, zdaniem pomysłodawców, dokumentem realnym i realizacyjnym, mającym przełożenie na kolejne budżety miasta i wieloletnią prognozę finansową, uwzględniający aspekty prawne i także perspektywy finansowe środków z Unii Europejskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem byłby to pierwszy tego typu program w polskim mieście na rzecz odnowy i rozwoju śródmieścia, wzorujący się na podobnych rozwiązaniach w miastach Zachodniej Europy.

Debata rozpocznie się 21 marca i trwać będzie do 29 maja. Ta część rozpocznie się od wykładu Andreasa Billerta, eksperta z dziedziny rewitalizacji miast, który mówić będzie o zintegrowanych planach rozwoju miast niemieckich, oraz o możliwościach i potrzebach polskich.

Nim to jednak nastąpi zachęcamy do wypełnienia ankiety. Oto miejsca i terminy, w których możecie to zrobić w piętrowym autobusie.

Poniedziałek – 12:00 – 17:00 – Plac Wolności,

Wtorek – 12:00 – 17:00 – Rynek Jeżycki,

Środa – 12:00 – 17:00 – Rynek Łazarski,

Czwartek – 12:00 – 17:00 – Rynek Wildecki.

Konsultacje i Debatę organizują miedzy innymi Oddział Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, Biuro Rady Miasta Poznania, Biuro Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta Poznania, oraz Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • i co to zmieni, skoro mentalnosc poznaniakow – ponanczytkwo jest jak w morlanosci pani dulskoiej – miasto potrzebuje swiezej krwi!

  • zmieni jeśli ludzie się wezmą za to towarzystwo wzajemnej adoracji urzędniczej i zaczną działać