POZnań

Ciemność widzę! Symboliczny ale ważny gest!

Godzina dla Ziemi 2012  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Anna Bernard

Świat wymaga od nas życia w pędzie. Szkoda nam czasu, który tracimy na dojazd autobusem, wybieramy więc samochód. W domach mamy dużo sprzętów elektronicznych, które w trybie stand-by tylko czekają na nasz powrót. Do tego nawet przez myśl nam nie przejdzie, aby oszczędzać wodę czy prąd. A szkoda, bo ślad ekologiczny naszej działalności, jaki pozostawimy na Ziemi, jest coraz większy.

Godzina dla Ziemi 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Anna BernardZmianę swoich nawyków warto rozpocząć od symbolicznego gestu. Może nim być przyłączenie się do akcji WWF – Godzina dla Ziemi. Jest to jedna z większych inicjatyw społecznych na świecie. Co roku biorą w niej udział setki milionów osób. Jednego dnia, o 20:30 czasu lokalnego, wszyscy gaszą światła w swoich domach. Firmy i władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków, obiektów. Do tej pory do akcji Godzina dla Ziemi przyłączyło się 7001 miast w 153 krajach na całym świecie.

Do akcji może przyłączyć się każdy, wystarczy  zgasić światło w swoim domu w sobotę, 29 marca od godziny 20:30 do 21:30.

W Poznaniu od siedmiu lat każdego roku coraz więcej firm i instytucji bierze u dział w projekcie. W geście poparcia wyłączają iluminacje: Katedra, Ratusz, kościół farny, budynek Urzędu Miasta Poznania, most św. Rocha, most Biskupa Jordana, Biblioteka Raczyńskich, Poznański Bazar, Muzeum Narodowe, Teatr Polski, CK Zamek, Budynek UAM przy ul. Fredry, Teatr Wielki, Teatr Nowy, Iglica MTP, budynki Uniwersytetu Ekonomicznego, Stary Browar, Andersia Tower, Andersia Business Center, budynki Archidiecezji Poznańskiej na Ostrowie Tumskim, Winogrady Business Center, Poznańskie Centrum Finansowe, Centrum Handlowe PLAZA.

Należy jednak pamiętać, że akcja Godzina dla Ziemi ma symboliczny charakter. Jak podkreśla Małgorzata Kosowska z organizacji WWF „ jednego dnia, o jednej godzinie, ludzie na całym świecie gaszą światło, na jedną symboliczną godzinę, aby wyrazić swoją troskę losami Ziemi. Ma to wymiar absolutnie symboliczny. Akcja nie ma na celu przez tę godzinę oszczędzania energii  – oszczędzać energię powinniśmy przez cały rok, tak jak inne zasoby naturalne Ziemi.” Celem jest zwrócenie uwagi na problem i pokazanie, w jaki sposób można żyć bardziej ekologicznie na co dzień. Powinniśmy zmieniać swoje nawyki tak, abyśmy w pewnym momencie nie ocknęli się, że jest już za późno.

Godzina Dla Ziemi - Poznań 2011 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz