K U L T U R A

Chór Gregorian w zimowej trasie

Gregorian Foto: mat. prasoweJuż w grudniu do naszego miasta zawita uwielbiany przez polską publiczność, chór Gregorian! Znani z utworu “Voyage, Voyage” artyści wystąpią w Sali Ziemi już 21 grudnia.

Podczas ich ostatniej wizyty w Poznaniu sala pękała w szwach, a bisom nie było końca. W tym roku, w ramach swojej europejskiej trasy “Winter Chants Tour 2014”. Ich nowy program, promowany przez europejską trasę “Winter Chants Tour 2014”, utrzymany jest w nieco kameralnej i refleksyjnej atmosferze, idealnie pasującej do mroźnych, zimowych wieczorów. Mistyczne wersje naszych ulubionych utworów, opary tajemniczości oplatające hity ze szczytów list przebojów – to wszystko czeka podczas koncertu chóru Gregorian.

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Świetną decyzją okazał się pomysł Franka Petersena, znanego producenta muzycznego, na połączenie średniowiecznego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Już pierwszy album grupy, “Masters of chant”, przyniósł jej popularność oraz fale sukcesów – status Złotej Płyty w 6 krajach Europy, a w Portugalii Platynę. Zachęcony sukcesem zespół, wydał rok później drugi album, “Masters of chant – chapter two”. Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces swojej poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. Singiel “Moment of Peace” stał się spektakularnym hitem.

Tuż po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt, członkowie chóru zaczęli przygotowania do produkcji trzeciej części kolekcji, która ukazała się w roku 2003. Podobnie, jak w przypadku poprzednich albumów, piosenki zostały utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego. Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz, kryterium wyboru utworów jest proste: Gregorianie stosują w swej muzyce wyłącznie siedem tonów. W praktyce oznacza to jednak problemy z doborem repertuaru, tak, by odpowiadał on tonacji i tym samym został dobrze zaaranżowany i wykonany. Chorał gregoriański to jednogłoskowy śpiew liturgiczny w kościele rzymskokatolickim. Piosenki muszą sprostać tym regułom, co jak widać, imponująco wychodzi śpiewającym mnichom – w ich repertuarze znajdziemy cały przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran.

Oprócz serii “Masters of chant” w dorobku zespołu są też takie pozycje, jak krążek “The Dark Side”, na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy “Gregorian Christmas: Chants & Motets” – alternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej, którą będziemy mieli z pewnością okazję posłuchać podczas poznańskiego koncertu

Gregorian – Voyage, Voyage

Kiedy: 21.12.2014 (niedziela), godz. 18:00
Gdzie: Sala Ziemi, ul. Głogowska 14 (wejście od ul. Śniadeckich), Poznań
Ceny biletów: 139 zł, 159 zł, 199 zł

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz