K U L T U R A

China Times: Poznański Chór Chłopięcy – jeden z najlepszych w Europie

Poznański Chór Chłopięcy na Tajwanie  Foto: materały prasowe

Poznański Chór Chłopięcy wrócił z 12-dniowego tournée po Tajwanie, gdzie przebywał na zaproszenie aborygeńskiego zespołu dziecięcego Vox Nativa. Na chińskich scenach i podczas oryginalnych flash mobów młodzi śpiewacy wystąpili 17 razy!

Poznański Chór Chłopięcy na TajwanieW ramach festiwalu „Starry Night” poznaniacy zaśpiewali na plenerowej scenie, jako jeden z dziesięciu wykonawców  którzy prezentowali się przed ogromną 4,5-tysięczną publicznością.

China Times napisał w relacji z koncertu, na temat występu Poznańskiego Chóru Chłopięcego: „(…)tysiące fanów muzyki miało okazję poznać piękno głosu ludzkiego, dzięki jednemu z najlepszych chórów w Europie”.

Festiwal „Starry night” nie był jedyną tego typu imprezą na chóralnej trasie. Zespół wystąpił także na koncercie w Tajpej, w ramach festiwalu „Just sing”, skoncentrowanego wokół prezentacji chórów dziecięcych i młodzieżowych. Poznański Chór Chłopięcy – jako jedyny zagraniczny wykonawca – był gościem specjalnym wydarzenia, w którym wzięło udział kilkanaście zespołów lokalnych.

Oprócz udziału w festiwalach, zespół Jacka Sykulskiego koncertował wielokrotnie, podczas koncertów w salach koncertowych w Hsinchu, Tajpej, a także w mniejszych miejscowościach na trasie, pomiędzy tymi miastami.

Tournée Poznańskiego Chóru Chłopięcego połączone było z licznymi spotkaniami integracyjnymi w szkołach tajwańskich, podczas których zespół dzielił się z odwiedzanymi dziećmi i młodzieżą swoją muzyką, jak również opowieściami o polskiej kulturze, tradycjach oraz języku.

W zamian, gospodarze uczyli poznańskich chórzystów rozmaitych sztuk, którymi zajmują się na co dzień, m.in. gry na tradycyjnych instrumentach rdzennej ludności Tajwanu, zbioru i parzenia liści herbaty, gotowania ryżu w pałkach bambusowych, farbowania tkanin w naturalnie pozyskiwanym barwniku indygo, pisania chińskich liter, jedzenia pałeczkami, czy garncarstwa.

By muzyka Poznańskiego Chóru Chłopięcego mogła dotrzeć do jak najszerszego grona publiczności na Tajwanie, organizatorzy tournée organizowali liczne akcje społeczne, z udziałem polskiego zespołu, w tym pięć występów typu flash mob w przestrzeniach publicznych, takich jak największe centrum handlowe Tajwanu, Big City, czy Ratusz w Tajpej.

W czasie pobytu na Tajwanie poznańscy chórzyści wystąpili w sumie siedemnaście razy. Podczas niektórych koncertów zespołowi towarzyszyli na trasie: Chow Mei-ching, była pierwsza dama Tajwanu, honorowa patronka organizatora wyjazdu – zespołu Vox Nativa.

Tournée Poznańskiego Chóru Chłopięcego można było zrealizować dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Biura Gospodarczo-Kulturalnego Tajpej w Warszawie.

Użyte w artykule zdjęcia: materały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz