K U L T U R A

Młodzieżowa rywalizacja w Turnieju Białych Piór

Turniej Białych Piór  Foto: MDK nr 1

369 uczniów z ponad 120 szkół z całej Wielkopolski rywalizowało ze sobą w wyjątkowych dyscyplinach! W sobotę rozstrzygnięto 36. Wojewódzki Turniej Białych Piór. Tradycyjnie rywalizowano w czterech kategoriach – poezja szkół podstawowych i gimnazjów oraz proza szkół podstawowych i gimnazjów.

Turniej Białych Piór

Turniej Białych Piór od lat przyciąga utalentowaną młodzież z całej Wielkopolski, której ważną częścią życia jest poezja i proza – mówi Emilia Gałczyńska, przewodnicząca jury. – Wyłonienie najlepszych tekstów, było w tym roku dużym wyzwaniem dla jurorów, ponieważ na konkurs wpłynęło wiele ciekawych wierszy i opowiadań – dodaje.

W jury zasiedli poznańscy poloniści i poeci: Emilia Gałczyńska, Jolanta Szwarc i Andrzej Sikorski. Tegoroczna edycja była drugą, która nosi imię Ewy Gajowieckiej, zmarłej w 2015 roku pomysłodawczyni Turnieju i organizatorki trzydziestu trzech jego edycji i wychowawczyni kilku pokoleń miłośników literatury.

Kategorię poezja szkół podstawowych wygrał wiersz, którego autorem jest Maja Lepka ze Szkoły Podstawowej nr 62 w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Julia Apolonia Strzelczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Czapurach, a trzecie Nadia Magdziarz ze Szkoły Podstawowej w Kicinie.

W kategorii poezja gimnazjalistów zwyciężyła Emilia Kawka z Publicznego Gimnazjum Salezjańskiego w Poznaniu. Drugie miejsce jury przyznało Aleksandrze Kupczyk z Gimnazjum nr 4 w Iwnie, a trzecie Zofii Morawskiej z Gimnazjum nr 58 w Poznaniu.

Pierwsze miejsce w kategorii proza szkół podstawowych zajął Maciej Serżysko ze Szkoły Podstawowej w Witkowie. Druga nagroda przypadła Michałowi Mortce z Zespołu Szkół w Pobiedziskach Letnisku. Trzecie miejsce zdobyła Liliana Gajewska ze Szkoły Podstawowej w Marchwaczu.

W kategorii proza gimnazjów zwyciężyła Olivia Pelczar z Gimnazjum nr 1 w Puszczykowie. Tuż za nią uplasowały się poznanianki: – Dominika Kamińska z Gimnazjum nr 9 (II miejsce), – Emilia Bar z Gimnazjum nr 26 (III miejsce).

Użyte w artykule zdjęcia: MDK nr 1

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz