POZnań

Chciał oszukać system

Straż Graniczna  Foto: materiały prasowe Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy zatrzymali obywatela Gruzji, który używając podstępu niezgodnie z prawem przekroczył polsko-ukraińską granicę wykorzystując do tego uzyskany paszport na zmienione dane.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy prowadzili czynności wobec przekazanego przez policję 33-letniego obywatela Gruzji. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli przez policjantów w momencie gdy kierował autem z niesprawnym oświetleniem.

Podczas dalszej weryfikacji dokumentów na jaw wyszło, że dane cudzoziemca znajdują się w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoby, której należy odmówić wjazdu na terytorium Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen.  

W wyniku przeprowadzonych sprawdzeń funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemiec w 2021 roku zatrzymany został za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej obywatelom Iraku i został wydalony wówczas do kraju pochodzenia. Otrzymał także 5-letni zakaz wjazdu do Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen. Po powrocie do Gruzji cudzoziemiec zawarł związek małżeński z obywatelką Gruzji i przyjął nazwisko żony, uzyskał nowy paszport na zmienione dane i wrócił do Polski wykorzystując sytuację na Ukrainie – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Wobec cudzoziemca wszczęte zostało postępowanie karne. Za przekroczenie granicy państwowej przy użyciu podstępu grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Do czasu ponownego wydalenia cudzoziemiec decyzją sądu umieszczony został w strzeżonym ośrodku.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe Straży Granicznej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz