POZnań

Krzyż Solidarności dla byłego szefa wielkopolskiej Solidarności

Łuaksz Kamiśkii Bogdan Klepas  Foto: Enea

Bogdan Klepas, były szef wielkopolskiej Solidarności, a dziś doradca Enei ds. dialogu społecznego został uhonorowany został za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Krzyż Wolności i Solidarności odebrał z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i wojewody wielkopolskiego Piotra Florka.

Ustanowiony w 2010 roku Krzyż jest polskim odznaczeniem państwowym nadawanym przez Prezydenta RP działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Uroczystość wręczenia odznaczeń blisko trzydziestu twórcom i działaczom wielkopolskiej Solidarności  odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Wojewoda wielkopolski, Piotr Florek zwrócił uwagę na to, że choć zaledwie 25 lat upłynęło od upadku komunistycznej dyktatury, to dziś młodszym pokoleniom trudno uwierzyć jak bardzo PRL różni się od dzisiejszej Polski.

Te odznaczenia wyrażają naszą wdzięczność dla osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski. Krzyż Wolności i Solidarności symbolizuje najważniejsze wartości, których obrona kosztowała życie wielu ludzi, wymagała cierpienia i wyrzeczeń. Tych wartości współczesne społeczeństwo nadal potrzebuje – powiedział podczas uroczystości prezes IPN, Łukasz Kamiński.

Tę przemianę zawdzięczamy wam i waszym dokonaniom. Te odznaczenia są formą podziękowania za trudne lata prześladowań i – z pozoru – beznadziejnej walki, która zakończyła się sukcesem. Ten sukces, wolna Polska, jest waszą bezsporną, rzeczywistą zasługą – mówił wojewoda.

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Niech to będzie dla nas okazja do refleksji, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – powiedział podczas krótkiej firmowej uroczystości Bogdan Klepas.

Odznaczenie Krzyżem Solidarności

 

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Za osiągnięcia :
    Powolna”śmierć” H.CEGIELSKI ,Wiepofamy,Maszyn Żniwnych, Pometu i innych firm w Poznaniu. Wzrost bezrobocia .