POZnań

Był stadion, będzie park

Park Wilda - wizualizacja  Foto: Studio Fikus

Opuszczony od wielu lat stadion Szyca ma się zmienić w Park Wilda. Metamorfozę przejdą także tereny wokół stadionu.

Sam stadion Szyca, który powstał z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej jest miejscem symbolicznym dla poznaniaków. Rozgrywały się tutaj mecze poznańskich drużyn oraz reprezentacji Polski. Był też miejscem kaźni podczas II wojny światowej. Od niemal 30 lat popada niestety w ruinę. Teraz jest szansa, że miejsce to odżyje.

Dzięki pomysłom zebranym podczas tego konkursu możemy mieć w przyszłości piękne miejsce w centrum miasta – podkreślił prezydent Poznania – w przeciwieństwie do typowych obiektów sportowych, gdzie poziom przeżywanych emocji jest bardzo wysoki, na stadion Szyca będziemy przychodzić, by te emocje wyciszyć i odpocząć w otoczeniu natury. 

Centralnym miejsce ma być Park Wilda, który powstanie we wnętrzu dawnego stadionu. Zgodnie z projektem ma to być tzw. strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody, które dzięki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia, ma skłaniać do refleksji i podziwiania natury. W miejscu płyty stadionu ma powstać niewielki akwen porośnięty roślinnością wodną i nadwodną. W jego sąsiedztwie i wejścia wschodniego zaprojektowano także ogród deszczowy. 

Przez łąkę kwietną i zbiornik retencyjny ma prowadzić drewniana kładka spacerowa, wzdłuż której mogą zostać wybudowane podesty, trybuny i miejsce ekspozycji pomnika upamiętniającego ofiary obozu pracy dla żydów.

Na dawnej koronie wału stadionu ma się natomiast pojawić ścieżka widokowa, do której prowadzić będą 4 pary schodów. Będzie można również skorzystać windą. 

Zmienić ma się również otoczenie stadionu, gdzie zaplanowana została strefa rekreacji ze ścieżką pieszo-rowerową oraz m. in. strefy wspinaczkową, seniora, kultury czy sportową.

Zwycięska koncepcja ma obejmować także tereny Akademii Wychowania Fizycznego. Zgodnie z propozycją mają zostać tutaj wybudowane m.in. akademiki z usługami oraz boiskami otwartymi, wraz z parkingiem podziemnym.

Na terenie Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprojektowano nową halą do sportów zespołowych i walki. Obiekt ten ma pomieścić 1.500 osób. Zaplanowano też garaż podziemny. W otwartym terenie zieleni przewidziano powstanie ogólnodostępnego boiska i bieżni.

Park Wilda - wizualizacja Foto: Studio Fikus
Użyte w artykule zdjęcia: Studio Fikus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz