Oborniki

Budowa trasy S11 Oborniki – Poznań

S11 - Poznań Północ  Foto: GDDKiA

Kolejny odcinek trasy S11, który powstanie między Obornikami a Poznaniem, ma być gotowy w 2028 roku.

Przetarg na tę inwestycję ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Cała trasa S11, która ma być gotowa w 2030 roku połączy Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po realizacji wszystkich odcinków trasa będzie liczyć ponad 580 km.

S11 Oborniki - Poznań, lokalizacja inwestycji Foto: GDDKiA

Teraz możemy korzystać z około 200 km trasy szybkiego ruchu wliczając wspólny przebieg S6 i S11.

Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze.

W nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.

Ogłoszony przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy ponad 22-kilometrowego odcinka S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Budowa ma się rozpocząć w 2024, a zakończyć w 2028 roku.

To długo wyczekiwany moment przez mieszkańców Obornik, którzy czekają na tę inwestycję już kilkadziesiąt lat – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński – jako wojewoda, ale przede wszystkim jako mieszkaniec Obornik, bardzo się cieszę, że jesteśmy coraz bliżej realizacji tej kluczowej inwestycji dla regionu.

Trasa S11 będzie budowana obok ruchliwej obecnie drogi nr. 11. Trasa szybkiego ruchu będzie omijać Oborniki i ułatwiać wjazd od północy do Poznania i autostrady A2. Nowa trasa połączy się z tzw. zachodnią obwodnicą Poznania.

W ramach inwestycji wykonane zostaną m. in. dwa węzły drogowe: Oborniki i Chludowo, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt oraz przejście pod drogą ekspresową. Zbudowane zostaną również dodatkowe jezdnie do obsługi ruchu z terenów przyległych do pasa drogowego drogi S11, dwa miejsca obsługi podróżnych w okolicy Obornik, czy obwód utrzymania dróg.

Plan orientacyjny ze STEŚ-1 Foto:
Użyte w artykule zdjęcia: GDDKiA

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz