Aglomeracja POZnań SieBuduje

Biurowiec Nowego Rynku wyróżniony za ekologiczne rozwiązania

Nowy Rynek E - mat. Skanska 2023 (4)  Foto: mat. prasowe Skanska

Biurowiec Nowego Rynku został wyróżniony najwyższą oceną w międzynarodowej certyfikacji LEED. To potwierdzenie, że budynek E kompleksu wyróżnia się zastosowanymi w nim rozwiązaniami, które zmniejszają jego wpływ na środowisko i jednocześnie zwiększają komfort pracujących w nim osób.

LEED to znany w światowej branży budowlanej system oceny inwestycji. Certyfikacja zapewnia ramy dla projektowania budynków wspierających dobre samopoczucie i oszczędnych w zakresie wykorzystywania zasobów naturalnych.

W budynku zastosowano technologie, dzięki którym zużycie wody pitnej jest mniejsze aż o 64%. Infrastruktura biurowca pozwala również na zbieranie wody deszczowej oraz szarej, czyli takiej, która była już raz użyta i którą można wykorzystać ponownie, na przykład do spłukiwania toalet. Pomieszczenia najemców mają zainstalowaną wodooszczędną armaturę gwarantującą kontrolę nad zużyciem wody w całym budynku. Dzięki wykorzystanym rozwiązaniom, np. innowacyjnemu oświetleniu LED, budynek zużywa o przeszło 30% mniej energii.

Ponad jedna czwarta materiałów użytych do budowy biurowca zawierała domieszki produktów z recyklingu. To między innymi beton, stal, aluminium, szkło czy izolacja.

Niemniej znacząca jest również sama lokalizacja budynku – nieopodal Starego Miasta i przede wszystkim – w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, obok przystanków tramwajowych, autobusowych i sieci ścieżek rowerowych. W kontekście certyfikacji LEED to niezwykle istotne. Oznacza to, że dotarcie do miejsca pracy generuje znacznie niższy ślad węglowy. A jeszcze bardziej korzystny dla środowiska jest dojazd rowerem, dlatego w ramach oceny doceniona została dobrze zorganizowana infrastruktura rowerowa w budynku, czyli specjalne szatnie z prysznicami, miejsca do pozostawienia jednośladu i szerokie specjalne windy, dzięki której można z zewnątrz dostać się bezpośrednio do kondygnacji podziemnych budynku.

Użyte w artykule zdjęcia: SLAWOMIR_DOROCHOWICZ, , mat. prasowe Skanska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz