POZnań

Dziś Ryjek wyjedzie na tory

Ryjek Maltanka 15.07.2021 [Jacek Jackowski MPK] (2)  Foto: Jacek Jackowski / MPK Poznań

Z okazji niedawnych walentynek dzisiaj uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka, a an tory wyjedzie wagon motorowy MBxc1-41 potocznie zwany Ryjkiem.

Aby podróż była przyjemna przygotowany zostanie skład ogrzewanych wagonów – na szlak wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”.

Zarówno „ryjek”, jak i „kowbojka” to wagony wyjątkowe. „Ryjek”, czyli wagon MBxc1-41, to najstarszy zachowany w Polsce czynny wagon z napędem spalinowym – został wyprodukowany w 1932 roku. W najbliższą niedzielę pociągnie „kowbojkę”, jak nazywany jest wagon nr Bxhi 00300014 254-1,  prawdopodobnie z 1912 roku – niegdyś służył on jako znormalizowany wagon bagażowy, ale w toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski. Obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolejce Parkowej Maltanka.

W najbliższą niedzielę skład będzie kursował co godzinę od 10:00 do 16:00: o pełnych godzinach zaplanowano odjazdy ze stacji Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec (ostatni kurs ze Zwierzyńca o godz. 16:30). Ma to związek z godzinami otwarcia Nowego Zoo – w okresie zimowym, czyli do końca lutego obiekt można zwiedzać do godziny 16:00 (kasy czynne są do 15:00).

Bilety można kupić na stacjach początkowej i końcowej (Maltanka i Zwierzyniec). Obowiązują na przejazd w jedną stronę.

W weekendy i święta bilet jednorazowy kosztuje 10 zł (ulgowy) oraz 14 zł (normalny). Można również kupić bilet rodzinny jednorazowy za 45 zł – na jego podstawie podróżować może maksymalnie 5 osób, w tym do 2 osób powyżej 16 roku życia.

Użyte w artykule zdjęcia: Jacek Jackowski / MPK Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz