POZnań

Bitwa o Poznań w niedzielę na Cytadeli

Bitwa o Poznań 2016 - inscenizacja (21.02.2016) Cytadela  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Poznańska Cytadela stanie się kolejny raz polem bitwy. W rekonstrukcji bitwy o Poznań, jaka rozegrała się dokładnie 72 lata temu, weźmie udział ponad 250 osób. Będą również dodatkowe atrakcje. Wszystko to odbędzie się już w niedzielę (19.02).

Najbardziej widowiskową część, czyli rekonstrukcję bitwy organizuje Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta, które zaprosiło do współpracy też inne grupy.

Jest to największa tego typu impreza w naszym mieście odwołująca się do zdarzeń z 1945 roku – wyjaśniają organizatorzy – Poznań w czasie wojny był ważnym punktem oporu Niemców przed nacierającymi wojskami radzieckimi na Berlin.

Ostatni punkt obrony nazistów, czyli Festung Posen – Fort Winiary, został zdobyty 23 lutego 1945 roku. Tego dnia świętujemy wyzwolenie Poznania spod okupacji niemieckiej.

Podczas rekonstrukcji zobaczymy oczywiście żołnierzy Armii Czerwonej, Wehrmachtu i innych formacji znanych z II Wojny Światowej, ale też cywilów biorących udział w zdobywaniu twierdzy. Nazwano ich Cytadelowcami. To mieszkańcy Poznania siłą wcieleni przez komisariaty Milicji Obywatelskiej. Utworzone w ten sposób oddziały polskie liczyły około 2.000 osób. W walkach o Cytadelę zginęło 94 poznaniaków, a 300 zostało rannych.

To właśnie ta grupa będzie podczas tegorocznej rekonstrukcji głównym bohaterem tego historycznego widowiska.

Tego dnia na terenie Muzeum Uzbrojenia odbędzie się również piknik historyczny związany z walkami o Festung Posen w 1945 roku. Odbywać się on będzie od 10:00 do 17:00.

Przygotowujemy dla Państwa szereg atrakcji takich jak możliwość zwiedzania wnętrz pojazdów T-34/85 i ISU-122, zaprezentujemy także w ruchu pojazdy BM-13 Katiusza oraz Dodge WC-52 – zapowiadają przedstawiciele Muzeum – odbędzie się również prezentacja nowości i pojazdów po kapitalnym remoncie ZIS-5/12, armata przeciwlotnicza 37 mm wz. 39, motocykl M-72.

Ciekawie zapowiadają się także pokazy dynamiczne pojazdów z kolekcji prywatnych m.in. Jagdpanzer 38t Hetzer i  SU-57. Na terenie Muzeum będzie także można spotkać rekonstruktorów w mundurach z okresu lutego 1945 roku. Tego dnia wstęp do Muzeum Uzbrojenia i udział we wszystkich atrakcjach będzie bezpłatny.

Po zakończeniu inscenizacji zapraszamy do zwiedzania wystawy Muzeum Uzbrojenia – zachęcają organizatorzy – ponadto przed wejściem do Muzeum czekać będzie przewodnik ze Stowarzyszenia Sympatycy Architektury Militarnej, który oprowadzi po reliktach Fortu Winiary.

Zapraszamy na wydarzenie Bitwa o Poznań na Cytadelę w niedzielę 19 lutego od godziny 10:00. Szczegółowy program znajdziesz poniżej.

Bitwa o Poznań 2016 - inscenizacja (21.02.2016) Cytadela

Program wydarzenia Bitwa o Poznań:

10:00 – otwarcie imprezy Bitwa o Poznań oraz wystawy w Muzeum Uzbrojenia:
– możliwość zwiedzania eksponatu Muzeum Wojska Polskiego
– dioramy grup rekonstrukcji historycznej
– wystawa broni Stowarzyszenia „Zbrojownia”
– otwarcie kuchni polowych

12:00 – oficjalne składanie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów na Cytadeli

13:00 – rozpoczęcie inscenizacji historycznej Bitwa o Poznań na polanie przy Dzwonie Pokoju

Bitwa o Poznań 2016 - inscenizacja (21.02.2016) Cytadela

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz