K U L T U R A

Bilety do teatrów za 300 groszy!

Teatr Polski  Foto: Piotr Bedliński / Instytut Teatralny

12 maja 2018 roku po raz czwarty świętować będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji będzie można skorzystać z atrakcyjnej ceny biletów i obejrzeć kilka dobrych spektakli w poznańskich teatrach.

Bilet za 300 groszy – Paragraf 196 kk (ćwiczenia z terroru) – w Teatrze Ósmego Dnia, Wesele. Poprawiny Polskiego Teatru Tańca, Wielki Fryderyk w Teatrze Polskim, spektakl Elvis w Nowym, w Operze – Troja, Nina w Teatrze Muzycznym.

Pomysł świętowania Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem.

Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast.

Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł).

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. To świetna wiadomość dla organizatorów – samorządów wszystkich szczebli. Mamy dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk. Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją.

Szczegóły: http://www.dzienteatrupublicznego.pl/#2018

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , TD, Piotr Bedliński / Instytut Teatralny

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz