Gospodarka

Bilans miejskich spółek

pieniądze, fundusze, wzrost  Foto: sxc

Komisja Budżetu i Finansów przedstawiła sprawozdania finansowe spółek z udziałem Miasta Poznania. Ich kondycja jest bardzo różna i nie zawsze dobra.

Poznańskie Inwestycje Miejskie przyniosły straty na koniec 2014 r. (- 430.000 zł), jednak plan na ten rok zakłada niewielki wynik dodatni. Na koniec roku ma więc nastąpić wyrównanie rachunku do zera, bo według zaleceń prezydenta podmiot ten nie będzie przynosił miastu zysku.

Trudną sytuację ma z kolei PKS Poznań, gdzie z roku na rok utrzymuje się tendencja spadkowa. Dodatnie wyniki tej spółki wynikają jedynie ze sprzedaży należących do niej nieruchomości. Cały czas na swoją kolej czeka dawny dworzec PKS przy ul. Matyi.

Pojawiają się trudności w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży tej nieruchomości, bo działka na której mieścił się stary dworzec jest zbyt duża, by rynek mógł ją wchłonąć jednorazowo – tłumaczy Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego.

Bez rewelacji podsumowały rok również spółki Targowiska i WCWI (Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji). U pierwszej spadek wyników podyktowany był mniejszą wynajmowaną powierzchnią targową, u drugiej – ujemnymi wynikami sprzedaży.

Wynikiem dodatnim mogą poszczycić się za to Zakład Zagospodarowania Odpadów i ZKZL. Ten drugi na poziomie ponad 61.000.000 zł przychodów netto ze sprzedaży tylko w pierwszej połowie tego roku.

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS) odnotowały zysk na poziomie 2 mln zł, Aquanet S.A zysk 50.000.000 zł czy Międzynarodowe Targi Poznańskie – 10.000.000 zł zysku. Straty zanotowały natomiast Termy Maltańskie, którym jednak udaje się zmniejszać negatywny wynik finansowy. Przykładowo – strata na poziomie ok. 3.000.000 zł w 2013 r. została zmniejszona w 2014 (- 1.000.000 zł) i I połowie 2015 roku (- 350.000 zł).

Liczymy, że ostatecznie strata w tym roku zamknie się na poziomie 2.000.000 zł – zapewniał Jerzy Krężlewski, obecny na komisji prezes Term – to i tak zaledwie 1/3 majątku amortyzacyjnego spółki,  zeszłym roku to lipiec był najlepszym miesiącem jeśli chodzi o liczbę odwiedzających Termy Maltańskie. W tym najwięcej osób wybrało baseny w sierpniu. Pobiliśmy rekord odwiedzających – ponad 4.000 osób dziennie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz