Aglomeracja

Biała Sobota w Poznaniu

lekarz  Foto: Martin Brosy

Kolejna Biała Sobota to doskonała okazja, by zadbać o zdrowie – na poznaniaków czekają bezpłatne badania, porady i konsultacje lekarskie oraz liczne pokazy i warsztaty.

Najbliższa odsłona Białej Soboty – akcji profilaktycznej, która cyklicznie odbywa się w naszym mieście – odbędzie się 24 sierpnia. Tym razem poznaniacy i poznanianki mogą odwiedzić ROD im. im. ks. L. Przyłuskiego (dojazd od ul. Lutyckiej 100).

Od godziny 13:00 do 17:00 na uczestników wydarzenia czekają porady i konsultacje lekarskie oraz pielęgniarskie. Będzie można zbadać poziom cukru, cholesterolu czy kwasu moczowego i zmierzyć ciśnienie krwi, a profesjonaliści pomogą zinterpretować wyniki. Każdy będzie mógł też wykonać test na obecność przeciwciał anty-HCV – to badanie wykrywające wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), groźną chorobę, z istnienia której pacjenci często nie zdają sobie nawet sprawy.

Specjaliści z Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaproponują konsultacje dietetyczne, a fizjoterapeuci podpowiedzą, jakie ćwiczenia pomogą zmniejszyć ból i napięcie mięśni. Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy zaprosi na badania gęstości tkanki kostnej i badanie słuchu, będzie można też oszacować ryzyko osteoporozy.

Każdy będzie mógł nauczyć się poprawnej techniki chodzenia z kijkami – wszystkie wątpliwości rozwieje instruktor nordic walkingu. Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka zorganizuje warsztaty edukacyjne na temat nowotworów skóry, a Fundacja Neuca dla Zdrowia – przeprowadzi badania znamion.

Na terenie ogrodu działkowego stanie też wiele stoisk informacyjnych. Na stanowisku Poznańskiego Centrum Świadczeń będzie można złożyć wnioski o Złotą Kartę Seniora, Kartę Rodziny 3+ oraz umówić wizytę w PCŚ. Na stoisku NFZ będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat leczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, e-recept czy internetowego konta pacjenta, a Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów zapewni informacje i konsultacje na temat uzależnienia alkoholowego oraz przemocy w rodzinie.

Nie zapomniano o seniorach: poznańscy policjanci przypomną im, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Starsi poznaniacy będą też mogli sprawdzić swoje siły w testach sprawnościowych dla osób powyżej 65 roku życia. Przygotowano też widowiskowe pokazy – swoje możliwości zaprezentują strażacy z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej, a specjalista ratownictwa medycznego przedstawi wyposażenie karetki.

Realizatorem Białej Soboty na Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska, w organizacji pomagają wolontariusze z Fundacji Runport.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz