Aglomeracja

Kolejną Metropolitalną do Kostrzyna

Poznańska Kolej Metropolitalna  Foto: fb / Metropolia Poznań

Jutro Poznańska Kolej Metropolitalna inauguruje połączenia kolejowe do Kostrzyna. To kolejny etap budowania sieci połączeń i kursów co 30 minut w godzinach szczytu.

W czerwcu ubiegłego roku system kolejowych połączeń metropolitalnych rozszerzony został o linie do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca, natomiast we wrześniu pociągi z logo PKM dojechały do Swarzędza. Na ten rok planowane jest jeszcze uruchomienie połączeń w ramach PKM do Wrześni.

Wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego przewidziano co 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu i współfinansowania wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie.

Użyte w artykule zdjęcia: fb / Metropolia Poznań, materiały prasowe PKM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz