Aglomeracja

Bezpieczny internet – 5 ważnych zasad

Internet - bezpieczeństwo w  sieci  Foto: Intel

Powszechny dostęp do Internetu nikogo już nie dziwi, ale chęć dostępu do globalnej sieci – poza oczywistymi korzyściami – niesie ze sobą również zagrożenia. Problem cyberzagrożeń dotyczy coraz większej liczby Polaków. Badania przeprowadzone przez Intela pokazują, że ponad 80 proc. polskich internautów obawia się kradzieży tożsamości, prób wyłudzenia oraz ataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie.

W 79,7 proc. gospodarstw domowych w województwie wielkopolskim jest przynajmniej jeden komputer, a z Internetu korzysta aż 72,5 proc. mieszkańców – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za 2014 rok.

Od poczty elektronicznej, wyszukiwania informacji o produktach i usługach, po bankowość elektroniczną i zakupy w sieci – coraz chętniej korzystamy z możliwości, jakie daje globalna sieć. Wg danych GUS aż 79,5 proc. internautów w Polsce korzysta z poczty email, ponad trzy czwarte z nich przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji na temat interesujących ich produktów. Coraz więcej osób robi zakupy w sieci – w 2014 roku na e-zakupy wybrał się co drugi polski użytkownik Internetu. Rosnącą popularnością cieszy się także bankowość elektroniczna – z usług tego typu korzysta już prawie 49 proc. internautów.
Poniżej prezentujemy 5 porad ekspertów z Intel, które pozwolą bezpiecznie cieszyć się z możliwości, jakie daje Internet:

1. Przede wszystkim zdrowy rozsądek!

Popularną wśród cyberprzestępców metodą podstępnego wyłudzania danych są ataki phishingowe. Polegają one na rozsyłaniu fałszywych maili czy powiadomień, które przybierają formę oficjalnych komunikatów np. od dostawców e-płatności. Hakerzy wykorzystują również aktualne wydarzenia – wypadki znanych osób czy budzące emocje wydarzenia sportowe – i tworzą linki z fałszywymi materiałami wideo lub artykułami. Klikając w nie, użytkownik umożliwia cyberprzestępcy przejęcie kontroli nad swoim komputerem. Dlatego też warto dwukrotnie zastanowić się przed kliknięciem w link z nieznanego źródła.

2. Przelewy, bankowość, poufne dane osobowe – zamknij je na kłódkę!

Do najczęstszych sposobów nielegalnego przechwytywania danych należą podszywanie się pod strony internetowe banków oraz popularne serwisy pośredniczące w transakcjach kupna i sprzedaży. Hakerom, poprzez obejście protokołu SSL, zabezpieczającego poufność danych logowania, udaje się uzyskać dane od nieświadomych użytkowników. Serwer, z którym użytkownik chce nawiązać bezpieczne połączenie, musi wyświetlić odpowiedni certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo logowania. Należy również zwracać uwagę na ikonę kłódki na pasku adresu – jest to wizualna informacja, że wszystkie dane z serwisu są przesyłane szyfrowanym połączeniem SSL.

3. Zabezpieczenie urządzenia hasłami weryfikacyjnymi

W zależności od ustawień przeglądarki, może ona zapamiętywać dane użytkownika logującego się do portali społecznościowych czy strony swojego banku. Funkcja ta przyspiesza logowanie, ale może okazać się również problematyczna. W przypadku kradzieży urządzenia niezabezpieczonego hasłem, kodem PIN czy innego rodzaju blokadą, złodziej bez problemu może uzyskać dostęp do wszystkich kont użytkownika. Problem ten ignoruje ponad 21 proc. posiadaczy laptopów oraz blisko 30 proc. właścicieli smartfonów, które są jednym z najczęstszych obiektów kradzieży. Dlatego też warto chronić swoje urządzenia hasłami weryfikacyjnymi, których nie zna nikt oprócz samego użytkownika.

4. Nie daj się zaskoczyć – wyposaż komputer w pakiet bezpieczeństwa

Z badania przeprowadzonego przez Intel wynika, że choć świadomość cyberzagrożeń wśród polskich internautów rośnie, nadal nie przekłada się to na realne decyzje mające na celu zabezpieczenie przed potencjalnym atakiem. Aż 61,2 proc. internautów korzysta tylko z bezpłatnych narzędzi zabezpieczających, które często nie są dostosowane do ich aktywności w sieci. Choć bezpłatne oprogramowanie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż brak jakiegokolwiek narzędzia, warto pamiętać, że w porównaniu z pełnymi pakietami bezpieczeństwa oferują one stosunkowo niski poziom ochrony. Każde urządzenie z dostępem do Internetu wymaga indywidualnej ochrony. Program, który sprawdzi się na smartfonie, niekoniecznie dostatecznie zabezpieczy laptopa z poufnymi danymi.

5. Dbaj o kopię zapasową danych

Przypadki kradzieży urządzenia czy samych informacji zdarzają się coraz częściej. Mimo to aż co czwarty z przebadanych przez Intela posiadaczy komputera nie robi kopii zapasowych, a danych z urządzeń mobilnych nie zabezpiecza ponad połowa użytkowników. Tworzenie kopii zapasowych danych na zewnętrznym nośniku – pendrivie, karcie pamięci czy dysku zewnętrznym – pozwoli na szybkie odzyskanie utraconych informacji. Coraz popularniejsze staje się również przechowywanie danych w chmurze, co nie wymaga żadnego fizycznego nośnika.

internet nad jeziorem

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz