Aglomeracja

Bezpieczeństwo pieszych pod lupą szkiełów

Policja / policjant / radiowóz  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Wzmożona czujność i kontrole prowadzone przez wielkopolskich policjantów na drogach mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Rusza kolejna akcja NURD!

NURD to skrót od słów niechronieni użytkownicy ruchu drogowego, a więc między innymi piesi czy rowerzyści. To już kolejna taka akcja w ostatnim czasie. Pierwszy raz prowadzona była ona na początku czerwca. Wtedy skontrolowano ponad 4.000 samochodów i ujawniono ponad 4.5oo różnego rodzaju wykroczeń drogowych. Policjanci zmuszeni byli zatrzymać 41 praw jazdy między innymi za przekroczenie prędkości. Na łamaniu przepisów złapano 1.400 pieszych i 312 rowerzystów, którzy wykonywali nieprzepisowe manewry.

Sezon wakacyjny charakteryzuje się wzrostem zagrożeń w ruchu drogowym, zwiększa się ilość włamań do domów i mieszkań oraz ilość wypadków w wodzie – mówią wielkopolscy policjanci – ilość wypadków drogowych rośnie w weekendy, szczególnie na drogach prowadzących do miejscowości letniskowych.

Jak wskazują policyjne statystyki główną przyczyną najtragiczniejszych wypadków jest nadal nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu prędkość samochodów czy motocykli. Sporo na sumieniu mają też piesi i rowerzyści. Ci pierwsi między innymi często w sposób nieprawidłowy, zagrażający bezpieczeństwu zmieniają kierunek jazdy.

Natomiast największym grzechem pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub w nieprawidłowy sposób, nie korzystanie z chodnika lub poruszanie się po jezdni w nieprawidłowy sposób oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – podkreślają policjanci.

Tym razem policyjna akcja NURD, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, prowadzona będzie w całej Wielkopolsce od środy 28 do piątku 30 czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz