Aglomeracja

Będzie wiało – jest czas, by się przygotować

Wiatr  Foto: Ayo Ogunseinde

Do naszej metropolii zbliża się Ksawery, który może wyrządzić sporo szkód. Takie imię nadano orkanowi, który dotrze do nas znad Wysp Brytyjskich i przyniesie bardzo silne wichury. Chyba, że w drodze nieco osłabnie.

Prędkość wiatru w Wielkopolsce dochodzić będzie do 100 km/h, a chwilami może osiągać prędkość nawet 130 km/h!

Tak silne wiatry mogą wyrządzić sporo szkód porównywalnych do tych z sierpnia, do których doszło nie tylko w Wielkopolsce, ale i na Kujawach. Wtedy jednak nawałnica trwała zaledwie kilka minut. Tym razem wiać może z dużą prędkością przez wiele godzin.

Wichura może nie tylko łamać gałęzie czy nawet drzewa, ale może również zrywać linie energetyczne, czy przewracać nietrwałe konstrukcje takie jak reklamy, czy wiaty przystankowe, do czego w sierpniu dochodziło m. in. w Gnieźnie.

W naszym regionie orkan będzie “gościł” najprawdopodobniej od około godziny 17:00 do 22:00.

Podczas występowania tak gwałtownych zjawisk atmosferycznych lepiej bez potrzeby nie wychodzić z domu. Być może warto również zrezygnować z jazdy na rowerze, bo w jednym i drugim wypadku bardzo niebezpieczne mogą być gwałtowne podmuchy.

Jadąc samochodem musimy zachować szczególną ostrożność. Podczas jazdy mogą nam grozić również silne, boczne podmuchy wiatru, ale również spadające gałęzie, czy powalone na drogę drzewa. Unikajmy też parkowania podczas takiego wiatru w pobliżu właśnie drzew, czy tablic reklamowych, by uniknąć sytuacji, która spotkała właściciela samochodu zaparkowanego na Cytadeli, co widać na zdjęciu poniżej.

Podczas takiej wichury lepiej zamknąć szczelnie wszystkie okna w domu. Zdarzały się przypadki, że wiatr wyrywał okna, które ktoś zostawił uchylone. Zabierzmy również w balkonu czy tarasu wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Mieszkańcy zwłaszcza mniejszych miejscowości, choć Poznania również może to dotyczyć, powinni przygotować świeczki i latarki, bo może dojść, jak już pisaliśmy, do zerwania linii energetycznych. Warto także przed nadejściem orkanu Ksawery naładować telefony komórkowe.

Użyte w artykule zdjęcia: fb.com/uber.poznan, Ayo Ogunseinde

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz