POZnań

Będzie ordnung na Starym Rynku

Stary Rynek ogródek piwny  Foto: LepszyPoznan.pl / gsm

Stary Rynek ogródek piwny Foto: LepszyPoznan.pl / gsmPrezydent Poznania Jacek Jaśkowiak uzgodnił z Estradą Poznańską kierunek zmian w przestrzeni Starego Rynku jakie zaczną obowiązywać od tego roku. Potwierdził zasadnicze ustalenia zawarte w wytycznych dotyczących ogródków letnich i stoisk promocyjnych na Starym Rynku, które zostały skierowane do restauratorów w grudnia 2014 roku. Prezydent zapowiedział również otwartość na rozmowy w sprawie obniżenia czynszów na wynajem powierzchni pod ogródki oraz zorganizowanie dużego spotkania z restauratorami jeszcze przed nowym sezonem.

„Musimy wzorować się na rozwiązaniach z Europy Zachodniej, gdzie ogródki na starówkach są spokojnymi i pięknymi miejscami dla całych rodzin, a nie chaotycznymi powierzchniami reklamowym. Dziś na Starym Rynku mamy hale a nie ogródki. A dla wyglądu tego miejsca ważne jest by ogródek był ogródkiem” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak podkreśla zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski „kluczem w tej dyskusji są parametry w jakich restauratorzy będą mogli konstruować swoje ogródki. Są one niezbędne do poprawy estetyki przestrzeni Starego Rynku”.

Warto zaznaczyć, że nowe wytyczne obejmują między innymi wygląd i wymiary parasoli, kolory i konstrukcje podestów i ogrodzeń. Ujednolicenie architektury ogródków dotyczy też mebli oraz ograniczeń w instalowaniu barków, lodówek, telewizorów i urządzeń nagłośnieniowych czy reklamowych.

Nowe wytyczne przygotowuje zarządca Starego Rynku, czyli Estrada Poznańska we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Plastykiem Miejskim.

Plastyk Miejski Piotr Libicki przypomina, że „w drugiej połowie ubiegłego roku odbyło się kilka spotkań z restauratorami, na których dyskutowany był kierunek zmian, propozycje Miasta oraz uwagi samych przedsiębiorców”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz