K U L T U R A

Będzie Nagroda Barańczaka

Wieczór Barańczaka w Collegium Novum  Foto:

Wieczór “Stanisławowi Barańczakowi – z wdzięcznością” odbył się wczoraj w Collegium Maius. Budynek Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej wypełnił się wspomnieniami i wierszami, które recytowali znani poznaniacy i ci, dla których Barańczak był szczególnie bliski.

Wieczór Barańczaka w Collegium NovumWażnym punkiem okazała się wspólna deklaracja rektora Uniwersytetu i prezydenta miasta o powołaniu poznańskiej nagrody literackiej. Wyróżnienie będzie miało dwóch patronów – Stanisława Barańczaka i Adama Mickiewicza, a przyznawana będzie po raz pierwszy już w tym roku, podczas festiwalu Poznań Poetów. Nagrodę Mickiewicza otrzymywać będą twórcy uznani, Barańczaka – młodzi, obiecujący twórcy.

Podczas wydarzenia – akademii, wiersze poety czytali m.in. prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, piosenkarka Hanna Banaszak, przyjaciele Barańczaka z Uniwersytetu i ludzie poznańskiej nauki i kultury. Dla Piotra Kruszczyńskiego, dyrektora Teatru Nowego, w którym grana jest sztuka “Barańczak”, poeta kojarzył się ze wspólnym podwórkiem, na Nowowiejskiego, gdzie poznaniakom żeby leczyła pani Barańczakowa. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego zbiorową recytacją brawurowo zaprezentowała wiersz „Garden Party”.

Wystawiona została także księga kondolencyjna, a na specjalnej ścianie można było przypiąć swój ulubiony wiersz poety.

Barańczak we wspomnieniach i wierszach

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz