POZnań

Będzie kolejny tunel samochodowy

Otwarcie tunelu na Czechosłowackiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Przejazd kolejowy przecinający ulicę Grunwaldzką to od zawsze koszmar dla jeżdżących tędy kierowców. Pojawiło się światełko w tunelu, że za kilka lat przejechanie tędy samochodem będzie zdecydowanie szybsze.Wszystko zależy od tego, czy znajdą się bejmy na zrealizowanie projektów.

Jeżdżące często tą linią bany wymuszają zamykanie przejazdu na ulicy Grunwaldzkiej.. Momentalnie tworzyły się korki na tej ulicy oraz na dochodzącej do niej ulicy Wołczyńskiej. To poważne utrudnienie dla rosnącej w tej okolicy liczby mieszkańców oraz znajdujących się tutaj firm.

Rozwiązaniem tego problemu miała być budowa wiaduktu dla samochodów nad torami. Powstały już nawet wstępne koncepcje realizacji tego projektu. Teraz jednak zmieniono plany. Po analizie okazało się jednak, że o wiele tańszym rozwiązaniem będzie budowa tunelu pod linią kolejową łączącą Poznań z Berlinem. Wiadukt miał kosztować około 120.000.000 złotych. Tunel pochłonąć ma od 70 do 75.000.000 złotych.

Ta koncepcja ma tę zaletę, że jej budowa nie wymaga wstrzymania ruchu ani samochodowego ani kolejowego, co najwyżej jego spowolnienie, bo będziemy budować obok – przekonywał Paweł Śledziejowski ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W tunelu znajdzie się jezdnia dla samochodów, na osobnym poziomie droga rowerowa i przejście dla pieszych. Będą także rozwiązania umożliwiające korzystanie z tunelu przez osoby niepełnosprawne.

Na powierzchni powstaną przystanki na trasie kolejowej, a od ul. Wołczyńskiej pętla autobusowa, parking park&ride na którym znajdzie się miejsce dla około 350 samochodów oraz bike&ride.

Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Polskimi Liniami Kolejowymi i jest pozytywne nastawienie, rozmowy będziemy kontynuować – dodał Paweł Śledziejowski – dodatkowo tunel nie zablokuje miejsca na ewentualne przedłużenie w przyszłości trasy tramwajowej do Plewisk

Plany wyglądają obiecująco, jednak do ich realizacji jest jeszcze daleka droga. Przed nami są jeszcze konsultacje społeczne, które odbędą się jeszcze w czerwcu. Projekt inwestycji powinien być gotowy do września przyszłego roku.

Teraz mieszkańców czekają konsultacje społeczne z przestrzennym modelem tunelu, które mają się odbyć już w czerwcu tego roku. Do września 2018 r. ma być gotowy projekt inwestycji. Rozpoczęły się też rozmowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na temat dofinansowania budowy tunelu. Decyzja w tej sprawie ma być znana na początku 2019 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz